Gündem Haberleri

  450 doların sırrı çözülemedi

  Şaban ARSLAN - Kenan İSPİR - Taner YENER
  10.11.2001 - 02:12 | Son Güncelleme:

  Üzeyir Garih'in katil zanlısı Yermez, ilk duruşmada iç çamaşırında gizlediği 450 doları dayısının verdiğini iddia etti. Oysa dayı ifadesinde ‘‘Ben 50 milyon verdim’’ demişti.

  Üzeyir Garih cinayeti davası başladı. İlk duruşmaya, Garih'in öldürüldüğü günkü gibi sakalsız gelen Yener Yermez'in iç çamaşırında gizlediği 450 doları nereden bulduğu belirlenemedi. Yener Yermez, mahkemeyi etkilemek için takım elbise giyip kravat takamadı. Askeri cezaevinde kaldığı için, oradan verilen lacivert iş ceketi ile haki renkli pantolon ve postallarla duruşmaya geldi. ‘‘Bir an önce bitsin de gideyim’’ ifadesi, duruşma boyunca Yermez'in yüzünden hiç eksik olmadı.

  Çok gergindi

  Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün ilk kez hákim karşısına çıkan Yener Yermez, girişte bir basın ordusu tarafından karşılandı. Yermez, abartılı bir güvenlik önleminin alınmadığı adliye binasına getirilir getirilmez duruşma salonuna alındı. Duruşmanın başında, foto muhabirleri ve kameramanlara, görüntü almaları için beş dakika izin verildi. Yener Yermez'in, gazeteciler görüntüsünü alırken oldukça gergin olduğu ve başını ellerinin arasında sıkıp öne eğdiği görüldü. Basın mensuplarının, görüntü almamak kaydıyla duruşmayı izlemelerine izin verildi.

  Evet, ben öldürdüm dedi

  GARİH cinayeti davasının ilk duruşmasında katil zanlısı Yener Yermez, daha önce verdiği 5 ifadede söylediği gibi cinayeti kendisinin işlediğini kabul etti. Yermez, iddianamede geçen, tanık Pınar Konuşkan'ın, ‘‘Üzeyir Garih bizi mezar taşının üzerinde öpüşürken gördü. ‘Siz utanmıyor musunuz' dedi. Tartışma başlayınca ben kaçtım’’ şeklindeki ifadeye itiraz etti. ‘‘Bu şahsı hiç tanımıyorum. Anlattıkları da doğru değildir. Olay tam olarak, ifadelerimde anlattığım gibi gerçekleşti’’ dedi. Mahkeme Başkanı Ali Asker’in ifadeleri okumasının ardından mütaalaasını veren Savcı Ayhan Yıldız, Yener Yermez'in iç çamaşırının içinde bulunan 450 doları nereden bulduğunu sordu. Yener Yermez bunu, ‘‘Parayı, dayım Ahmet Bayram'dan, sivil cezaevine düşeceğimi ve paraya ihtiyacım olacağını düşünerek, Kayseri'de kendisiyle görüştüğüm sırada aldım’’ diye yanıtladı. Başkan'ın, ‘‘Dayın sadece 50 milyon lira verdiğini söylüyor’’ sözleri üzerine Yermez, ‘‘Hayır doğru değil. 450 dolar verdi’’ dedi.

  Adli Tıp'a gidecek

  Mahkeme Başkanı, sanığın haftada bir gün Adli Tıp'a götürülerek müşahade altına alınmasına, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesine karar verdi. Başkan ayrıca, sanığın durumunun, 17 Ekim 2001 günü yürürlüğe giren Anayasa'nın 38. maddesindeki ‘‘Savaş, savaş tehdidi ve terör suçları haricinde idam cezası verilemez’’ hükmüne uyup uymadığının incelenmesine karar verdi. Önümüzdeki duruşmada tanıklar Pınar Konuşkan ve Ayhan Yıldız ile Üzeyir Garih'in oğlu İzzet Garih'in duruşmada hazır bulunmasını istedi. Duruşma 7 Aralık tarihine ertelendi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı