Gündem Haberleri

  45 günde sanal İK

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Oracle, KOBİ'lere yönelik 45 günde tamamlanan İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi programı sunuyor. Programı kullanan şirketler işe alım, organizasyon yapısı, personel bilgileri, personel hareketleri, eğitim yönetimi, bordro ve raporlama işlemlerini bilgisayar programları üzerinden yapabiliyorlar.


  Oracle KOBİ'lere yönelik İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri paketi sunuyor. '45 günde CRM adıyla‘‘ sunulan programda insan kaynakları faaliyetlerinin büyük bir bölümü bilgisayar ortamında daha kısa sürede gerçekleştiriliyor.

  Program ana olarak işe alma, organizasyon yapısı, personel bilgileri personel hareketleri, eğitim yönetimi, bordro ve raporlama başlıklarından oluşuyor.

  İşe alım programı kapsamında çalışanların işe alım süreçleri ve boş kadroların, adayların mülakat ve sınav bilgilerinin takibi sağlanıyor. Uygun adayların işe alınması ve uygun olmayan adaylara mektup gönderilmesi sabit bir işleyiş üzerine oturtuluyor. İş tanımlarının oluşturulması, kademelerin takibi ve organizasyon şemasının düzenlenmesi bu bölümün diğer işlevleri arasında yer alıyor.

  Personel bilgileri bölümü, çalışanların nüfus cüzdanı, pasaport, vize, ehliyet, yabancı dil, referans, sağlık, işe giriş, eğitim, disiplin, özel sigorta, büro araçları, üye olduğu kuruluşlar, sosyal faaliyetleri, askerlik, oryantasyon, imza yetkisi ve geçmiş iş tecrübelerine ilişkin her türlü bilgiyi barındıracak altyapı sunuyor.

  Bordrolama konusunda da paket çözümler sunan programda ek gelirler, kesintiler ve vergi indirimleri tanımlanıyor, bu bilgilerin takibi sağlanıyor.

  Vergi muafiyet durumu, ücret artışları ve bordro simülasyonları, geçmişe dönük olarak yapılan yanlış hesaplamaların düzeltilebilmesi ve yeni bordro düzenlenmesi, net ve brüt ücretlerin hesaplanması da program üzerinden yapılandırılabiliyor.

  Toplam 45 iş gününde tamamlanan program Oracle proje ekibi ve hizmeti alacak şirketin proje müdürü, insan kaynakları, eğitim ve bordro uzmanları ile teknik personelin işbirliğiyle yapılandırılıyor. Oracle ekibi öncelikle bir hafta boyunca programı kullanacak ekibi eğitiyor. İlk bir haftanın ardından oluşturulan iş süreçleri programa aktarılıyor. İki hafta süren bu aşamanın ardından sistemin test edilme aşaması geliyor. 45 günün son haftasında ise program canlı yayına geçiyor.

  Oracle Türkiye, insan kaynakları alanında 1996'dan bu yana firmalara çözümler sunuyor.


  Hız katacak

  Projenin Türkiye ayağı Oracle ERP ve SCM Çözümleri Müdürü Cihangir Aba yönetiminde gerçekleşiyor. Aba, programın her şirketin insan kaynakları bölümünün temel işlerine hız kazandırdığını belirtiyor: ‘‘ Sunduğumuz bu çözüm temel yapılandırmaları içeriyor. Şirketler diledikleri taktirde bu kurulumun üstüne daha ileri düzeydeki programları adapte edebilirler.‘‘
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı