Gündem Haberleri

  44 saat sonra yine serbest

  Murat KAZANCI - Eray EROLLU / İSTANBUL
  14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın orijinalinde ıslak imzası olduğu iddia edilen ve ikinci kez tutuklanan Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’e bu kez 44 saatte tahliye çıktı.

  İlk tutuklama

  Ergenekon soruşturması kapsamında Avukat Serdar Öztürk’ün bürosunda 4 Haziran günü yapılan aramada ele geçen İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinde imzası bulunan Albay Çiçek, 30 Haziran günü çıkarıldığı mahkemece saat 00.30’da tutuklanmış, itiraz üzerine tahliyesine karar verilmişti. Saat 21.05’de cezaevinden çıkan Çiçek’in ilk tutukluluğu 18 saat sürmüştü.

  2. kez tutuklanıyor

  Belgenin orijinali 4,5 ay sonra 15 Ekim’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı. Belgeyi inceleyen Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan raporda “Söz konusu imza Dursun Çiçek’in el ürünü olduğunun kabulü gerektiği” denildi. Çiçek, tekrar ifade için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çağrıldı. Geçen Çarşamba adliyeye gelen Çiçek, Ergenekon Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’e ifade verdi.

  Eldiven takmış

  Çiçek’in ifadesinde “Bu belgeyi hazırlamadım ve imza atmadım. Siz bu belgeyi askeri savcılığa ve referans laboratuvarına göndermediniz. Çünkü o durumda sahteliği ortaya çıkacaktı. Ben imzalamadım. Dolayısıyla benim izim orada bulunamaz. Burada benim el, parmak izimi alabilirsiniz. Kimyasal izler bulaştırabilirsiniz, o belgeye. Size güvenmiyorum. O nedenle eldivenle geldim” dediği ileri sürüldü. Çiçek, gösterilen belgeyi eldivenle inceledi.

  Darbe suçlaması

  Çiçek, “Ergenekon örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini yıkmak için plan yapmak, belge hazırlamak ve bulundurmak” suçlarından çıkarıldığı nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı. Çiçek’in avukatı Mustafa Çevik, tutuklamaya itiraz etti.

  44 saat sürdü

  İtirazı değerlendiren 9. Ağır Ceza Mahkemesi, mevcut delil durumu, kaçma şüphesi olmaması ve sabit ikametgâh sahibi olması nedeniyle oybirliğiyle Çiçek’in tahliyesine karar verdi. Tahliye kararının Hasdal Cezaevi’ne ulaşmasının ardından Albay Çiçek saat 20.00 sıralarında tahliye edildi. Böylece 133 gün sonra cezaevine tekrar dönen Çiçek’in ikinci cezaevi ziyareti 44 saat sürmüş oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı