Gündem Haberleri

  44 partiden sadece 19'u seçime girebiliyor

  Hürriyet Haber
  29.01.2002 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Yarın seçim olsa 44 siyasi partiden sadece 19'u seçime girebilecek durumda. Anayasa Mahkemesi'nin "komünist" sözcüğünün çıkarılması için uyarılmasını kararlaştırdığı TKP de seçime girebilme yeterliliğindeki partiler arasında.

  YSK'nın Resmi Gazete'nin bugün sayısında yayımlanan kararında, 1 Ocak 2002'den 6 ay öncesine göre illerin en az yarısında teşkilatını kurmuş veya TBMM'de grubu bulunan partilere seçmen kütüğü örneği verileceği kaydedildi. Buna göre, seçmen kütüğü örneği verilecek partiler şunlar:

  Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Aydınlık Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Barış Partisi, Demokrat Parti, Demokrat Türkiye Partisi, Demokratik Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emeğin Partisi,Halkın Demokrasi Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi ve Türkiye Komünist Partisi.

  YSK ayrıca, verilecek seçmen kütüğü örneklerinin gideri karşılığı ödenecek bedeli, 2002 yılı için her seçmen başına 36 bin lira olarak tespit etti ve bu bedelin Maliye veznesine yatırılmasını kararlaştırdı. Verilecek seçmen kütüğü örneklerine ait fotokopi masrafı seçim ödeneğinden karşılanacak.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı