Gündem Haberleri

  400 dolara, 1,6 milyon dolarlık define

  Hürriyet Haber
  06.11.2009 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Defineciliğe merak salıp internette 400 dolarlık metal dedektörü alan İngiliz, daha ilk kazışında 1.6 milyon dolarlık dört parça bulmayı başardı.

  Amatör hazine avcısı 35 yaşındaki David Booth, eğlence amacıyla çıktığı ilk hazine avında turnayı gözünden vurarak büyük bir servete kondu. Arkeolojiyle ilgili herhangi bir tecrübesi bulunmayan ve internetten aldığı 400 dolarlık metal dedektörüyle İskoçya'nın Stirlingshire bölgesinde bir tarlada hazine avına çıkan talihli adam, 1.6 milyon dolar değerinde dört altın parça bulmayı başardı. Üç kolye ve bir gerdanlıktan oluşan ve Demir Çağı'ndan kaldığı sanılan hazinenin İskoçya'da bu yüzyılda bulunan en önemli gömü olduğu belirtiliyor.

  SADECE 15 CM. KAZDI

  Booth, "Bu bölgede tarihi alanlar bulunduğunu biliyordum. Sahibinden izin alarak girdiğim tarlada dolaşırken, elimdeki dedektör bir anda sinyal vermeye başladı. Toprağı sadece 15 santim kadar kazdım ve kolyelerle gerdanlığı buldum. İlk başta parçaların altın olduğunu düşünmedim. Eşim Şubat'ta doğum yapacak ve maddi sıkıntı içindeydik. Bu kadar şanslı olduğuma inanamıyorum" dedi. Booth'un İskoç Arkeolojik Bulgular Ödeneği Kurumu'ndan hazinenin piyasa değeri kadar ödül alacağı ve eserlerin İskoç Ulusal Müzesi'nde sergileneceği belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı