Gündem Haberleri

  4’üncü Yargı Paketi ekimde

  Pınar ÇITAK KOYGUN - Uğur CAN / DHA
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MÜSİAD’da düzenlenen “Yeni Teşvik Sistemi ve Kırıkkale’nin Yatırım Avantajları” konulu toplantıya katıldı.

  Toplantıda konuşan Atalay, “4’üncü yargı paketimiz vardı, ama biz Meclis’e zamanında gönderemedik. İnşallah ekim ayında. İlk defa Türkiye kendi sivil anayasasını yapacak. Biz sonuna kadar gerçekleşsin diye uğraşıyoruz. Bunu çok önemli görüyoruz. Türkiye’nin gerçek ileri demokrasiye kavuşmasının ancak böyle mümkün olacağına inanıyoruz” dedi.
  Demokratikleşmeyle ilgili önemli adımların atıldığını söyleyen Beşir Atalay, “4 temel yasamız demokratikleşmeyle ilgilidir. Ombudsmanlık (kamu denetçiliği) yasası çıktı. Kamu kurumları ve kamu çalışanlarına karşı vatandaşı koruyan bir yasa. İkincisi İnsan Hakları Kurumu’nu kurduk. Bağımsız bir kurum. O, 23 Eylül’de çalışmaya başlayacak. Niye 23 Eylül? Anayasa Mahkemesi’nin, İnsan Hakları Mahkemesi olarak başvuruların başlayacağı tarih. Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili düzenlemeler var. Böylece İnsan Hakları Mahkemesi’ne giden davanın da yolunu kesecek düzenlemeler var. Bütün bunlar parlamento kapanmadan önce yasalaşmış oldu. Dördüncü yargı paketimiz vardı ama biz meclise zamanında gönderemedik. İnşallah Ekim ayında” diye konuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı