GeriGündem 4 terörist de paramparça oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 terörist de paramparça oldu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü dün resmi bir açıklama yaparak, 4 bombalı intihar saldırısında 4 teröristin parçalanarak öldüğünü bildirdi. Olaylarda 57 kişinin öldüğü, 712 kişinin yaralandığı açıklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, İstanbul'da 5 gün arayla gerçekleşen 4 bombalı intihar saldırısında 4 teröristin parçalanarak öldüğü açıklandı. Saldırıyla ilgili bugüne kadar 51 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 18'inin tutuklandığı, 9 kişi hakkındaki adli işlemlerin sürdüğü de bildirildi. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü binasında yaptığı açıklamada, Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına yönelik saldırılarda, 2 teröristle birlikte, aralarında 1 polis memuru ve 1 bekçinin bulunduğu toplam 25 kişinin öldüğünü, 262 kişinin ise yaralandığını hatırlattı. HSBC Bankası binası ve İngiltere Başkonsolosluğu'na yönelik saldırılarda ise 2 teröristle birlikte, aralarında Başkonsolos Roger Short'un da bulunduğu 32 kişinin öldüğünü ve 450 kişinin yaralandığını belirtti.

Bu arada HSBC Bank Genel Müdürlüğü önündeki bombalı saldırının ardından kapatılan Büyükdere Caddesi'nin Levent istikameti araç trafiğine tamamen açıldı.

Neve Şalom Sinagogu

Yer: Beyoğlu

Saldırgan: Gökhan Elaltuntaş

Tarih: 15 Kasım 2003 Cumartesi

Saat: 09.30 sıraları

Kullanılan araç: 34 ZR 099 plakalı beyaz Isuzu marka kamyonet.

Beth İsrael Sinagogu

Yer: Şişli

Saldırgan: Mesut Çabuk

Tarih: 15 Kasım 2003 Cumartesi

Saat: 09.30 sıraları

Kullanılan araç: 34 UHK 68 plakalı kırmızı Isuzu marka kamyonet.

HSBC Bank Genel Müd.

Yer: Levent

Saldırgan: Kimliği belli ancak açıklanmadı.

Tarih: 20 Kasım Perşembe

Saat: 10.55 sıraları

Kullanılan araç: 34 UVD 06 plakalı 1995 model beyaz Hino marka, kapalı kasa kamyonet.

İngiltere Başkonsolosluğu

Yer: Beyoğlu

Saldırgan: Feridun Uğurlu

Tarih: 20 Kasım 2003 Perşembe

Saat: 10.55 sıraları

Kullanılan araç: 34 VCV 25 plakalı 1995

model beyaz Hino marka, kapalı kasa kamyonet.

Beyyiat El İmam sorumlusu gözaltında

İstanbul'da meydana gelen 4 bombalama olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Beyyiat-El İmam (İmamlar Birliği) örgütünün Türkiye sorumlusu olduğu gerekçesiyle Ali Üzüm'ü gözaltına aldı. Soruşturma kapsamında kilit isim olduğu öne sürülen Yusuf Polat da gözaltına alınırken daha önce yakalanan kişilerden 9 kişi daha dün DGM'ye çıkarıldı. Emniyetteki sorgularının ardından önce Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi'ne götürülen Bilgehan Doğan, Yusuf Ateş, Ziya Çelik, İbrahim Yerli, Bülent Yıldız, Ahmet Arslanoğlu, Kadir Gören, Metin Taner, Arif Akdaş Adli Tabip tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından DGM'ye götürülen zanlılar savcılar tarafından sorgulandı. Savcılık sorgusu ardından Ziya Çelik, İbrahim Yerli, Bülent Yıldız ve Ahmet Aslanoğlu yasadışı İmamlar Birliği örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklama istemiyle nöbetçi 6. No'lu DGM'ye sevk edildi. Diğer zanlılar ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle