Gündem Haberleri

  4 soruda Bağdat Erbil hattında petrol gerilimi

  Simla YERLİKAYA / ERBİL (TRT TÜRK)
  20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve merkezi hükümet arasında aylardır süren petrol gerilimi geçtiğimiz günlerde varılan uzlaşma ile şimdilik aşıldı. İşte 4 soruda Bağdat-Erbil hattında petrol gerilimi.

  1-Petrol gerilimi neden kaynaklanıyor?

  Krizin arka planında Kürt Yönetimi’nin 2011 yılının başından itibaren dünyanın enerji devleri ile imzaladığı anlaşmalar yatıyor. Bağdat Yönetimi ise bu anlaşmaların kendi onayı olmadan yapılamayacağını ve bu yüzden anlaşmaları tanımadığını söylüyordu.

  2-Uzlaşma öncesinde gelinen son durum neydi?

  Kriz tırmanınca Kürt Yönetimi nisanda Bağdat üzerinden yaptığı petrol ihracatını tamamen durdurdu. Kürtler ağustosta iyi niyet göstergesi olarak petrol sevkıyatını kısmen başlattı. Ancak eylül başında Bağdat, vanaları tamamen açmaması halinde Erbil’e bütçedeki 10 milyar dolarlık payından 3 milyar dolarlık kesinti yapacağını duyurdu. Kürtler de 15 Eylül’de sevkıyatı tamamen durdurma tehdidinde bulundu.

  3-Kürt Yönetimi ve Bağdat’ın vardığı anlaşma hangi maddeleri içeriyor?

  Geçtiğimiz hafta içerisinde Bağdat’ta anlaşmaya varıldı ve merkezi hükümet kuzeydeki yabancı firmalara gerekli ödemeleri yapmayı kabul etti. Erbil de yine Irak üzerinden petrol ihracatına başladı. Nisan öncesinde günlük 120 bin varil olan petrol ihracatının 2012 yılı sonuna kadar günlük 200 bin varile çıkarılması konusunda mutabakat sağlandı. Bağdat ise Kürtlere 2 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

  4-İki yönetim arasındaki petrol sorunu tamamen çözüldü mü?

  Bağdat hala Erbil’in dev petrol firmaları ile yaptığı anlaşmaları kabul etmiş değil. Tüm bu sorunların temelinde Irak’ın belirsizlikler içeren “Petrol ve Doğalgaz Yasası” yatıyor. Bu yasa değişmedikçe Kürtlerin uluslararası arenada imzaladığı anlaşmalar ve petrol gelirlerinden alacağı pay gibi konularda benzeri krizler çıkabilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı