Gündem Haberleri

  4 PKK'lı sır

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apo'ya Avrupa'da yaşama imkanı sağlayamayan PKK yöneticilerinden dördü, terörist başının yakalanmasından sonra sır oldu. Kani Yılmaz, Abdurrahman Çadırcı, Sakine Cansız ve Ali Haydar Kaydan'ın PKK tarafından yargılandığı belirtiliyor.

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak, Türkiye'ye getirilmesinden sonra örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinden sorumlu 4 yöneticisi pasif konuma getirildi. PKK Avrupa Temsilcisi Abdurrahman Çadırcı, örgütün siyasi kanadı ERNK'nın sözde sözcüsü Kani Yılmaz kod adlı Faysal Dunlayıcı, Kürdistan Özgür Kadınlar Birliği (YAJK) sorumlusu Sakine Cansız ile PKK Merkez Komite yöneticisi Ali Haydar Kaydan ortadan kayboldu. Öcalan'a Avrupa'da yer bulamadığı için yoğun eleştiriye maruz kalan 4 ismin akibetinin belirsiz olduğu bildirildi.

  Yakalattılar Apo'nun Kenya'da yakalanması PKK'da şok yaşanmasına neden olurken, PKK'nın Kuzey Irak'taki silahlı grupları yöneten elebaşıları ile Avrupa'daki faaliyetlerini organize eden isimleri arasında ciddi görüş ayrılığı yaşandı. Kuzey Irak'ta bulunan Cemil Bayık, Osman Öcalan, Mustafa Karasu, Abdullah Öcalan'a Avrupa'da sığınacak ülke bulamaması, yanlış yönlendirilmesi ve yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinden Kani Yılmaz, Abdurrahman Çadırcı, Sakine Cansız ve Ali Haydar Kaytan'ı sorumlu tuttu. Ulaşan bilgilere göre, Yılmaz, Çadırcı, Cansız ve Kaytan'ın durumu 2 ay süren, bu ayın başında tamamlanan PKK'nın 6'ncı Kongresi'nde ele alındı.

  Yetersiz kaldılar Kani Yılmaz, Öcalan yakalanmadan önce Yunanistan'a giderek bölücübaşının bu ülke tarafından kabul edilmesi için söz aldığını söylemesi ve ortamı yanlış bilgilerle aktardığı için sorumlu tutuldu. Sık sık Med TV'de bölücü örgütün görüşlerini aktaran ve gelişmeleri bu çizgide yorumlayan Ali Haydar Kaytan ile Sakine Cansız ve Abdurrahman Çadırcı'nın yetersiz kaldığı değerlendirildi.

  PKK'nın Kuzey Irak'ta yuvalanan askeri kanadı, Yılmaz, Çadırcı, Cansız, Kaytan'ın yetersiz kaldığı, ayrıca liderlik mücadelesine girdiği görüşünü savundu. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı PKK Kongresi sürerken, PKK'nın Avrupa kanadını oluşturan 4 ismin devre dışı bırakılması, cezalandırılması, Med TV, Özgür Politika ve Dem Ajans'ta hiç bir açıklamalarının yer almaması kararlaştırıldı. Bu karar üzerine Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirildiği 16 Şubat tarihinden itibaren hemen her gün Med TV ekranlarına çıkarılan bu isimlerden söz edilmez oldu. Sakine Cansız da, son gelişmelerde yetersiz kalmakla suçlanırken, YAJK'ın yerine PJKK (Kürdistan İşçi Kadınlar Partisi) ismiyle yeniden oluşturulması benimsendi. Ancak, bu hafta açıklanan yeni oluşumda Cansız'a görev verilmedi.

  Abdullah Öcalan'ın da yakalanmadan önce Med TV'de yayınlanan ‘‘Panel’’ isimli programda yöneticileri Avrupa'da rahat yaşarken, kendisine kalabileceği yer bulamamasını eleştirmişti.

  Öcalan'ın, İtalya'dan çıkarılmasından sonra sürekli Kani Yılmaz'ı suçladığı hatırlatılarak, yakalanmadan önce ‘‘infaz’’ emri vermiş olabileceği belirtildi. Bir yetkili, Kani Yılmaz'ın yanı sıra Ali Haydar Kaytan, Sakine Cansız, Abdurrahman Çadırcı'nın tutuklanmış olabileceğini veya bunlar arasındaki bazı isimlerin ‘‘infaz’’dan korktuğu için gizlenmiş olabileceğini söyledi.

  İran'a sürgün

  Kani Yılmaz'ın PKK tarafından cezalandırıldığı ve İran'a sürgüne gönderildiği ileri sürüldü. Son olarak Aralık 1998 tarihinde Roma'ya giden ve burada Öcalan ile görüşen Kani Yılmaz'ın çok ağır bir dille Öcalan'ı eleştirdiği ve aralarında yaşanan ağız dalaşından sonra Kani Yılmaz'ın ortadan kayboluşuna dikkat çeken bazı PKK kaynakları ‘‘Öcalan en ufak bir eleştiriye bile tahammül edemiyor. Onu psikopat olarak tanımlayanların sayısı gittikçe artıyor. Öcalan ile Kani Yılmaz arasında yaşanan bu ağız dalaşından sonra Yılmaz, İran'daki Bir PKK kampına gönderildi’’ iddiasında bulunurlarken, PKK'yı yakından izleyen başka kaynaklar da olayı doğrulayarak, ‘‘Kani Yılmaz kesin olarak İran'da. Ancak bu bir cezalandırma mı, yoksa PKK'nın 6'ncı Kongresi ile ilgili bir görevlendirme mi bilemiyoruz’’ değerlendirmesini yaptı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı