Gündem Haberleri

  4 parti grup kuruyor

  hurriyet.com.tr
  22.07.2007 - 21:39 | Son Güncelleme:

  Günlerdir merakla beklenen milletvekili seçimlerinde, partilerin aldığı oy oranları belli oldu. Sandıktan tek parti iktidarı çıkarken, ilk istifa yüzde 10'luk barajı aşamayan DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'dan geldi.

  Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre; yüzde 47,09 oy alan AKP, yüzde 20,5 oya alan CHP ve yüzde 14,47 oy alan MHP TBMM'ye giriyor.

  Öte yandan bu seçimlerde Meclis'e girecek bağımsız milletvekillerinin çokluğu dikkat çekiyor. Sivas bağımsız milletvekili adayı BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP'nin bağımsız milletvekilleri ve CHP listelerinden seçime giren DSP milletvekillerinin tamamı Meclis'e girdi.

  BAĞIMSIZLAR REKOR KIRDI

  Meclis'e girecek bağımsızların arasında eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, DTP'li Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk gibi isimler bulunuyor.

  Genel seçimlere ilişkin kesin olmayan sonuçlara göre 23. Dönem Meclisi'ne en az 23 milletvekili sayısına ulaşacağı tahmin edilen bağımsızlar rekora imza attı. 1946 yılından bu yana yapılan seçimlerde toplam 47 bağımsız milletvekili Meclis’e girerken, en çok bağımsız milletvekili 1969’da seçilmişti.

  Genel seçimlere ilişkin kesin olmayan sonuçlar, AKP’nin oy oranını artırarak bir kez daha tek başına iktidar olacağını ortaya koyarken, bağımsız milletvekillerinde de daha önceki seçimlerle kıyasla büyük bir patlama yaşandı. Çok partili siyasi yaşama geçilen 1946’dan bu yana yapılan genel seçimlerde toplam 47 bağımsız milletvekili Meclis’e girmişti. Meclis’e en çok bağımsız milletvekilinin girdiği seçim ise 1969 seçimleri olmuştu. TİP’in katılmadığı 1969 yılındaki seçimlerde, 13 TİP’li bağımsız milletvekili olarak Meclis’e girmişti.

  DTP DE AYNI YÖNTEMİ İZLEDİ 

  22 Temmuz genel seçimlerinde ise Demokratik Toplum Partisi (DTP) aynı yöntemi izlerken, seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre, Diyarbakır’dan Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, Akın Birdal gibi isimler 23. dönem Meclisinde yer alacak. Bu isimlerin yanı sıra Meclis’e girecekleri kesinleşen diğer bağımsız adaylar da Rize’den eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Sivas’tan Muhsin Yazıcıoğlu oldu. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre yeni dönemde Meclis’te en az 23 bağımsız milletvekilinin yer alacağı belirtiliyor. Aday oldukları illerde Meclis'e giren adaylar şöyle:

  Ağrı: Naci Kutlay,
  Batman: Bengiz Yıldız, Ayla Akad
  Bingöl: Mehmet Nuri Özmen
  Bitlis: M. Nezir Karabaş
  Diyarbakır: Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş, Akın Birdal
  Hakkari: Hamit Geylani, Sabahattin Suvac, Hatem İke
  Iğdır: Pervin Buldan, Nevzat Aras
  Kars: Mahmut Alınak
  Mardin: Ahmet Türk
  Muş: Sırrı Sakık
  Rize: Mesut Yılmaz
  Siirt: Osman Özçelik
  Şırnak: Hasip Kaplan
  Tunceli: Şerafettin Halis, Kamer Genç, Sinan Şamat
  Van: Fatma Kurtulan
  Sivas: Muhsin Yazıcıoğlu:

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı