Gündem Haberleri

  4 milyon markı istemedi

  Hürriyet Haber
  30.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman Kalkınma Bakanlığı, Türkiye'ye göndermek için hazırladığı 4 milyon marklık yardımı Sağlık Bakanı Osman Durmuş yüzünden bir yıldır veremiyor. Durmuş'un yardımı deprem bölgesinde kullanmayı reddettiği için belgeleri imzalamadığı öğrenildi.

  Alman ve Türk hükümetleri arasında yapılan görüşmeler sonucu bir yıldan fazla süre önce karara bağlanan 4 milyon marklık Alman yardımının, Sağlık Bakanı Osman Durmuş imzalamadığı için verilemediği ortaya çıktı. Hürriyet'in ele geçirdiği belgeye göre Almanya bu 4 milyon marklık yardımı geçen yıl deprem bölgesine aktarmayı önerdi, ancak Sağlık Bakanı Osman Durmuş bu öneriyi reddetti.

  KASADA BEKLİYOR

  Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Heidemarie Wieczorek Zeul imzasını taşıyan belgede, bakanlığın Türkiye'de ‘‘Aile Sağlık Projesi’’ için karara bağladığı 4 milyon marklık yardımı deprem bölgesinde benzeri bir projeye dönüştürmeyi teklif ettiği, ancak Türkiye Sağlık Bakanı'nın bu öneriyi geri çevirdiği kaydedildi.

  Sağlık Bakanlığı'nın bu yardımı, Trabzon başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde üç ayrı yerde kullanmayı düşündüğü, ancak bunun için de Almanya'ya herhangi bir talepte de bulunulmadığı öğrenildi. Şimdi, 4 milyon mark Alman Bakanlığın kasasında bekliyor.

  Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili olarak Hürriyet'e yapılan açıklamada şöyle denildi:

  ‘‘İki hükümetin görüşmeleri sonucu, bakanlığımız Karadeniz bölgesinde Trabzon ve civarındaki üç ayrı yerde Aile Sağlık Projesi için 4 milyon mark yardım kararı aldı. Ancak bu projenin gerçekleşmesi için Türkiye'deki yetkili bakanlığın belgeleri imzalayıp bize göndermesi gerekiyor. Bu bize henüz ulaşmadı. Bakanlığımız geçen yıl bu yardım projesini deprem bölgesine aktarmayı önerdi. Türk Sağlık Bakanı bu önerinin arzu edilmediğini bildirdi.’’

  113.5 MİLYON MARK DAHA

  Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı'nın 2000 yılı için Doğu Anadolu bölgesinin kalkınmasına yönelik olarak 113.5 milyon marklık yeni bir yardım kararı daha aldığı açıklandı. Bakanlığın basın açıklamasında bu yardımın Diyarbakır, Siirt, Sivas ve Erzurum'da arıtma tesisi gibi çevreyi koruyucu projeleri içerdiği belirtildi. Bunun başında Diyarbakır'da bir su arıtma tesisinin geldiği vurgulandı. Bu yardımları kullanmak için Türkiye'nin gerekli belgeleri imzalayıp imzalamadığı sorusuna ise kesin bir yanıt verilemedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı