Gündem Haberleri

  4 mahkum öldü, 2 asker şehit

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, açlık grevi ve ölüm orucu yapılan cezaevlerine yönelik operasyonlar sırasında şu ana kadar 4 tutuklu ve hükümlünün kendini yakmak suretiyle öldüğünü, 2 askerin de şehit olduğunu bildirdi.

  Türk, TBMM Adalet Komisyonu'ndan çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, bazı cezaevlerinde müdahalelerin, direniş nedeniyle sürdüğünü belirterek, ''Şu ana kadar 4 kişi kendini yakmak suretiyle hayatını yitirmiştir, 2 asker ise şehit olmuştur'' dedi.

  Direnişin olduğu 7 cezaevinde müdahalelerin sürdüğünü, gerekli her türlü önlemin alındığını vurgulayan Türk, ''Askerimiz, hazırlanan planı, başarı ile uygulamaktadır'' diye konuştu.

  'Kolay bir operasyon değil'

  Türk, ''operasyonlar bugün biter mi?'' sorusuna karşılık, şunları söyledi: ''Ben de müdahalelerin bugün bitmesini temenni ediyorum. Ama bazı yerlerde zorlu bir direniş var. Bu kritik cezaevleri, 1991 yılından beri devletin konrol edemediği, terör örgütlerinin koğuşlara hakim olduğu cezaevleridir. Bu nedenle, bu cezaevleri itibarıyla çok kolay bir operasyon söz konusu değildir. Bunu baştan da bekliyorduk. Ama operasyon, başarıyla sonuçlanıncaya kadar devam edecektir.''

  Türk, bir soru üzerine, ''Bu, bizim cezaevlerini düzeltmemiz için çok önemli bir fırsattır. Sonuçları itibarıyla cezaevlerinde bir daha benzeri durumlara meydan vermeyecek çalışmayı yürütmemiz için çok önemli bir fırsattır'' dedi.

  Bir gazetecinin ''Sincan dışında F tipi cezaevleri açılacak mı?'' sorusu üzerine F tipi cezaevlerinin gerektiği durumda açılacağını belirten Türk, ''Cezaevleri dolu. Burada bir operasyon yapılıyor. Onları bir yere nakletmemiz gerekiyor. Bir kısmı hastanelerde'' dedi.

  Bir gazetecinin, ''ölü sayısının artmasından endişe ediliyor mu?''sorusunu ise Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yanıtsız bıraktı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı