Gündem Haberleri

  4’lü Anayasa değişikliği

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi’nin, FP'nin kapatılması davasını görüşmeye başlaması hükümette seferberliğe yol açtı. Hükümet, bu nedenle partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenlemenin de yer aldığı dörtlü anayasa paketini imzaya açtı.

  ANAYASA Mahkemesi'nin, FP'nin kapatılması davasını görüşmeye başlaması, hükümet ortaklarında, ‘‘FP kapanır ve FP'lilerin milletvekillikleri düşerse ülke erken seçim atmosferine girer’’ endişesi yarattı. Ortaklar, bu nedenle partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenlemenin de yer aldığı dörtlü anayasa paketini imzaya açtı. Ortaklar, bu Anayasa değişikliğini bayramdan önce Meclis'ten geçirmek konusunda ilke anlaşmasına vardılar.

  Anayasa Mahkemesi'nin, FP'nin kapatılmasına karar vermesi durumunda, bu partiden çok sayıda milletvekilinin TBMM üyeliğinin düşmesi söz konusu olabilecek. Anayasa'nın 78. maddesine göre, boşalan üyeliklerin sayısının, üye tamsayısının yüzde 5'ini geçmesi durumunda 3 ay içinde ara seçim yapılması zorunluluğu bulunuyor. Meclis'te halen 6 üyelik boşalmış durumda. FP'nin en az 22 milletvekilinin üyeliğinin düşmesi halinde, 28 üyelik boşalacağından Anayasa gereği ara seçim yapmak zorunlu hale gelecek. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin FP'yi kapatıp, bütün milletvekillerinin üyeliğini düşürmesi ihtimali de bulunuyor. Bu durumda, 109 milletvekilini kaybedecek olan Meclis'in çalışmalarını sürdüremeyeceği ve erken seçimin zorunlu hale gelebileceği düşünülüyor.

  Uygulanan ekonomik istikrar programının, ülkenin böyle bir seçim atmosferine girmesinden büyük zarar göreceğini dikkate alan hükümet, ivedilikle harekete geçme kararı aldı. Af konusunda uzlaşmaya varılan son liderler zirvesinde, partilerin kapatılmasının zorlaştırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin de hemen gerçekleştirilmesi kararına varıldı.

  184 İMZA GEREKİYOR

  Ortaklar, geçen dönem Genel Kurul'da reddedilme ihtimali üzerine Anayasa Komisyonu'na çekilen Anayasa değişikliği paketini yeniden güncelleştirdiler. Hükümet ortakları, üçlü pakete Anayasa'nın geçici 15. maddesini de katarak, bu paketi milletvekilleri arasında imzaya açtılar. Anayasa değişikliği teklifi için en az 184 milletvekilinin imzası gerekiyor. Koalisyon ortaklarının ise çoğunluğu bulunuyor.

  İmzaya açılan dört madde

  Partilerin kapatılmasını zorlaştıran ve suç odağı olma tarifini değiştiren 69. madde.

  Milletvekillerinin emekliliklerine Anayasal güvence getiren ve kamuoyunda kıyak emekliik olarak bilinen 86. madde.

  Cumhurbaşkanlarının 5 yıllığına iki kez seçilmesine imkán veren 101.madde.

  12 Eylül 1980 ihtilali döneminde çıkartılan yasa ve kararlara karşı dava açma imkánı getiren geçici 15. madde'nin son fıkrası.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı