Gündem Haberleri

  4 DEP'liye kötü muamele iddiası kabul edilmedi

  Zeynel LÜLE / STRASBOURG
  25.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Komisyonu (AİHK) dört DEP milletvekilinin kötü muamele görmeleri, özgürlük ve güvenliklerinin ihlal edilmesine yönelik iddialarını geçersiz buldu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bu konuya yönelik 3 ve 5. maddelerinin ihlal edildiği görüşüne karşı çıktı. Komisyon, tarafların dokunulmazlığının kaldırılması ve tutuklanmaları ile ilgili başvurularını kabul etti ve incelemeye değer buldu. Dün Strasbourg'da yapılan duruşma sonrasında Selim Sadak, Leyla Zana, Hatip Dicle ve Orhan Doğan'ın başvuruları kabul edildi.

  Komisyondaki duruşmaya davacıların avukatı olarak Yusuf Alataş katıldı. Türk Hükümeti'ni ise Deniz Akçay, Abdulkadir Kaya ve Şükrü Yüksel temsil ettiler.

  AİHK başvuru hakkında inceleme yaparak bu konuda bir rapor hazırlayacak. Bu zaman zarfında Türk Hükümeti ve davacılar arasında dostane çözüm yollarını araştıracak. Bu girişimi bir sonuç vermezse komisyon söz konusu maddelerin Ankara tarafından ihlal edilip edilmemesine yönelik kararını içeren raporunu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne sunacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı