GeriGündem 4 dakikada tarihi kurtuluş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 dakikada tarihi kurtuluş

4 dakikada tarihi kurtuluş
refid:23016398 ilişkili resim dosyası

İlk belirlemelere göre İstinye’deki Müşir Fuat Paşa Yalısı’nın zemin katındaki elektrik panosunda dün saat 05.50 sıralarında kontak oldu.

Aşırı ısınan elektrik kabloları nedeniyle yalının çatısında yangın çıktı. Saat 05.58’de binanın yangın alarmı çalmaya başladı. Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Sekretaryası olarak kullanılan yalının girişindeki nöbet tutan polis memuru, yangın alarmını duyar duymaz itfaiyeyi ve meslektaşlarını aradı. İstinye itfaiyesi 4 araç ve 14 personelle 4 dakika sonra, saat 06.02’de yalının bahçesindeydi.

35 DAKİKADA SÖNDÜRÜLDÜ

Hemen alevlere müdahale edildi. Bu sırada Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Seyrantepe, Kavacık, Gazi grupları yangına yönlendirildi. Yangın söndürme çalışmalarına 28 araçla 91 personel katıldı. Kıyı Emniyeti İşletmesi’ne ait Söndüren 5 teknesi de tarihi yalının önüne getirildi. Yangın 35 dakikada tamamen söndürüldü. İtfaiye ekipleri tarihi yalıya zarar vermemek özel çaba sarf etti. Yangında 3 katlı yalının çatısı kısmen çöktü. Son kat ise hafif zarar gördü.

TARİHİ YALIDAKİ YANGIN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri

TARİHİ MÜŞİR FUAT PAŞA YALISI'NDA YANGIN ÇIKTI

İhaneti de gördü deliliği de

Tarihi yalı her ne kadar Müşir Fuat Paşa’nın adıyla anılsa da ilk sahibi İran Büyükelçisi Hacı Muhsin Han’dır. Hacı Muhsin Han 1870’lerde yaptırdığı yalısını İran’a geri çağırılınca, Posta ve Telgraf Nazırı Billuri Mehmet Efendi’ye sattı. Ancak Billuri Mehmet Efendi yalının giderleriyle başa çıkamadı. Yalı bu kez Şerifler Yalısı’nın sahibi, Devlet Şurası üyesi Şerif Hüseyin’e satıldı. Şerif Hüseyin 1908’de Mekke Şerifi olarak atanınca yalıyı Müşir Fuat Paşa’ya sattı. Şerif Hüseyin ilerleyen yıllarda Osmanlı İmparatorluğu’na isyan bayrağı açtı ve kendisini Hicaz Kralı ilan etti.

BİLEKLERİNİ KESTİ

Şerif Hüseyin’in Osmanlı’ya ihanet planlarını bu yalıda yaptığı söylenir. Müşir Fuat Paşa ise ömrünün son yıllarını burada geçirmiştir. Öldürüleceği korkusuyla yalıdan çıkmayan Fuat Paşa yalının hareminde bileklerini keserek intihara teşebbüs ettiği, odasındaki halıları söküp yalının önünden geçen balıkçıların üzerine attığı da bilinir. Müşir Fuat Paşa 1931 yılında vefat edince mirasçıları yalıyı Deniz Yolları İdaresi’ne sattı. Yalı 1950’lerde İstinye Tersanesi’ne depo oldu. Hatta depo alanı açılması için haremi yıktırıldı. Tersanenin kaldırılmasıyla, 1991 yılında yalının mülkiyeti Dışişleri Bakanlığı’na geçti. Uzun süre restorasyon gören yalı 1999’dan bu yana Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü tarafından kullanılıyor.

Ürdün Kralı’nın unutamadığı yalı

Ürdün Kralı Abdullah’ın babası Kral Hüseyin 1990’lı yıllarda Türkiye’ye gelmişti. O zaman gazetecilere herkesin bildiği Şerifler Yalısı’nın dışında Müşir Deli Fuat Paşa Yalısı’nın da bir zamanlar ailesine ait olduğunu söylemişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle