Gündem Haberleri

  4 canda yaşayacak

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ani bir beyin kanamasıyla yaşama veda eden liseli Damla'nın organları dört kişiye hayat verecek.

  Pazartesi gecesi başağrısı, kusma ve şuur kaybı şikáyetiyle kaldırıldığı hastanede derin komaya giren ve beyin ölümü meydana gelen 16 yaşındaki lise öğrencisi Gizem Damla Tuğtekin, dün ailesinin onayı ve dört uzman doktorun kararıyla yaşam desteğinden çekildi.

  Başağrısıyla başladı

  Hayatının ilkbaharında, nedeni belli olmayan ani bir beyin kanamasıyla ölümle tanışan Damla'nın, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi dört kişiye hayat verecek. Hiçbir sağlık sorunu olmayan, Özel Anaket Lisesi 2. sınıf öğrencisi Damla Tuğtekin, pazartesi okuldan ev başağrısıyla döndü. Kusma ve şuur kaybı meydana gelen 16 yaşındaki Damla, babası Walt Disney ve Jordache Jeans'ın Türkiye temsilcisi Doped Tekstil'in sahibi Adnan Tuğtekin ile annesi İlten Tuğtekin tarafından, saat 20.00 sıralarında Özel Acıbadem Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin kanaması teşhisiyle yoğun bakıma alınan Damla, kısa süre sonra derin komaya girdi. Solunum ünitesine bağlanan Damla'nın beyni kısa süre sonra faaliyetlerini durdurdu.

  Ailenin zor kararı

  Ölüme adım adım yaklaşan kızlarının organlarını bağışlama kararı alan Tuğtekin çifti, dün Özel Acıbadem Hastanesi'nde yaptığı basın toplantısında ‘‘Bu çok zor bir karar. Çocuğumuzu kaybetmek çok acı, ancak dört kişinin kurtulmasını istiyoruz. Bu, herkese örnek olsun’’ dediler. Aile, genç kızın kalp, karaciğer ve böbreklerini bağışladı. Damla'nın beyin ölümü kararını, anestezi-yoğun bakım uzmanı, beyin cerrahı, nöroloji ve kardiyoloji uzmanlarından oluşan dört kişilik bir heyet verdi. gönderildi.

  Dün gece konseri vardı

  Ailesinin ve doktorların kararıyla, dün 16.00'da yaşam destek ünitesinden ayrılan Gizem Damla Tuğtekin, aylardır Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapılacak şarkı yarışmasına hazırlanıyordu. Damla, hayatta olsaydı, dün gece şarkı yarışmasına Özel Anakent Lisesi'ni temsilen katılacak, biri yabancı 2 şarkı söyleyecekti. Damla'nın çok güzel bir sesi olduğunu söyleyen arkadaşı Nazlı Çoktin ‘‘Okulda herkes onu seviyordu. Bunun olduğuna inanamadım. Organlarını bağışladılar. Başkaları için bir umut doğdu ama onun ölmesi çok acı’’ dedi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı