Gündem Haberleri

  4C nedir? 4 C kadrosu kimleri kapsıyor?

  Hürriyet Haber
  05.12.2017 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Taşeron açıklamaları ardından en çok sorulan sorulardan biri de 4C'ye ilişkin oldu. 4/A 4/B ve 4/C tanımlarındaki 4 rakamı, 657 sayılı Kanunun 4. maddesini ifade ediyor. Peki söz konusu maddeye göre 4C nedir, kimleri kapsıyor?

  4C kadrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamanın ardından vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında yer aldı. 4C kadrosunda yer alan kişilerin 4B kadrosuna geçiş yapacağını açıklayan Cumhurbaşkanı, statülerin değiştirileceği bilgisini verdi. Peki, 4C kadrosu nedir ne anlama gelmektedir? İşte, araştırılan detaylar

  Eski isimleri ile SSK çalışanları şimdiki adı ile 4A, Bağkur olanlar 4B, Emekli Sandığı' na bağlı olanlar da 4C olarak anılmaktadır. Devlet Memurları Kanunu’nda 4C’nin (geçici personelin) tanımı yapılıyor. 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (C) fıkrasının birinci paragrafında geçici personel; bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayanlar şeklinde tanımlanmıştır.

  "Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir." hükmü eklenmiştir

  4C GÖREV YERLERİ

  4C çalışanları; a) Merkez ve taşra teşkilatları, b) Kamu iktisadi teşebbüsleri hariç olmak üzere bağlı ve ilgili kuruluşlarında, istihdam edilebilirler.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı