Gündem Haberleri

  4 ay sonra cevap: Cami ahır olmadı

  Mustafa BAĞDİKEN / DHA
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Mimar Sinan’ın Yeni Cuma Camisi’nin CHP dönemide ahır olarak kullanıldığını iddia etti.

  CHP’liler kaymakamlık, müftülük ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde kapsamlı araştırma yaptılar. 4 ay süren araştırma sonunda caminin ahır olarak kullanıldığına dair belge ve bilgiye rastlanmadı.

  KOCAELİ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li İbrahim Karaosmanoğlu’nun,
  Mimar Sinan’ın İzmit’teki eserleri Yeni Cuma Camisi’nin CHP döneminde ahır olarak kullanıldığı iddiasının gerçek olmadığını CHP’liler resmi belgeyle kanıtladı. CHP’li Meclis üyesi Fahri Örengül’ün başvurusu üzerine araştırma başlatan İzmit Kaymakamlığı, Kocaeli Müftülüğü ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Yeni Cuma Camisi’nin, Cumhuriyet döneminde ahır olarak kullanıldığına dair herhangi bilgi ve belgeye rastlanmadığını resmi yazıyla bildirdi. Fahri Örengül, Yeni Cuma Camisi’nin çok kıymetli bir tarihi eser olduğunu, korunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

  İnançlar alet edilmemeli

  “Büyükşehir Belediyesi bu külliyenin hemen önünde, çelik köprüler inşa etti. Belediye Meclisi toplantısında, fiyatı da belli olmayan bu köprünün, Yeni Cuma’ya, yani Pertev Paşa Külliyesi’ne uygun olmadığını söyledik. Tartışmada söyleyecek şeyleri kalmayınca, Sayın Belediye Başkanı, ‘Biz daha Müslümanız’ intibaı uyandırmak amacıyla ‘Siz zaten Yeni Cuma Camisi’ni, Atatürk’ten sonra ahıra çevirdiniz. Ahır yaptınız’ dedi. Kocaeli Müftülüğü’ne başvurdum ve sonuç yazılı
  olarak bana bildirildi. CHP temsilcileri olarak inançlara çok saygılıyız. Ama inançların siyasete alet edilmemesi gerektiğini de düşünüyoruz. Ben Kocaeli Müftüsü’ne böyle bir yazıyı bize cesaretle gönderdiği için çok teşekkür ediyorum.”   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı