GeriGündem 4.5 Milyon Euro'luk kemana el kondu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4.5 Milyon Euro'luk kemana el kondu

4.5 Milyon Euro'luk kemana el kondu
refid:14560562 ilişkili resim dosyası

Sık sık ünlü piyanist Fazıl Say ile birlikte de konserler veren Moldova asıllı keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja’nın 269 yıllık kemanına, İsviçre’de el kondu.

Avusturya vatandaşlığı da olan ve ailesiyle birlikte İsviçre’nin Bern kentinde yaşayan Kopatchinskaja, Hollanda’da verdiği son konserin ardından geçen cumartesi günü evine döndü. Zürih havalimanından ayrılmak üzereyken gümrük memurları tarafından durdurulan Kopatchinskaja’ya kemanı soruldu. Gümrüğe deklare edilmediği ortaya çıkan antika kemana el konarken, iki saat sorgulanan Kopatchinskaja serbest bırakıldı.

Fiyatı 4.5 milyon Euro

İtalya’da 1741 yılında yapılan ve nâdir bulunan Guanerius del Gesu kemanı, 4.5 milyon Euro değerinde. Avusturya Ulusal Bankası, antika kemanları yatırım amacıyla satın alıp, kullanmaları için ünlü sanatçılara ödünç veriyor. Kopatchinskaja’nın, iki hafta önce bankanın kendisine verdiği kemanı geri alabilmesi için 700 bin İsviçre frangı (900 bin TL) tutarındaki cezayı ödemesi gerekebilir. Avusturya Dışişleri, İsviçre nezdinde girişimlere başladı.

4.5 Milyon Euroluk kemana el kondu

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle