Gündem Haberleri

  39 bin metreden atladı

  Hürriyet Planet
  15.10.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avusturyalı sporcu Felix Baumgartner’in, dünyanın merakla beklediği atlayışı başarıyla gerçekleşti. Baumgartner 2 buçuk saat süren yükselişin ardından yaptığı atlayışta ses hızını geçti.

  Baumgartner’in kapsül içinde yükselmeye başlamasından 2 saat 15 dakika sonra balon hedef irtifanın üstüne çıkıp 38 bin metre yüksekliği aştı. Bunun üzerine helyum balonunun üstündeki kapak açılarak gaz bırakıldı ve irtifa sabitlendi.

  Baumgartner 2 saat 30 dakikada 39 bin metreye ulaştı. Kontroller yapıldı ve dakikalar içinde Felix kendini boşluğa bıraktı. 30 saniyede 980 km hıza ulaştı, 40 saniyede ses hızını geçti. Ardından paraşütünü açtı.

  Hedeflediği tüm rekorları kıran Baumgartner hedeflenen noktaya sağ salim ayak bastı.

  Tüm dünyada merakla beklenen müthiş atlayışı sadece Youtube'da 7 milyondan fazla kişi izledi.

  Baumgartner böylece serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan oldu. 

  39 bin metreden atladı İnternette 'Felix geyikleri'

  FELIX BAUMGARTNER'İN MÜTHİŞ SINAVI / FOTO GALERİ

  UZAYDAN DÜNYAYA ATLAYACAKTI / FOTO GALERİ

  İŞTE DÜNYANIN SOLUKSUZ İZLEDİĞİ O AN / WEB TV

  FELIX BAUMGARTNER'İN 39 BİN METRE ATLAYIŞI / WEB TV

  Atlayıştan detaylar


  -Balon yükselişinden 2 saat 15 dakika sonra 37 bin hedefini geçerek 38 bin metreye ulaştı. Daha sonra balonun üzerindeki kapak açılarak gaz bırakıldı ve balon 39 bin metrede sabitlendi.

  -Felix 2 saat 30 dakika sonra kendini 39 bin metreden boşluğa bıraktı.

  -Balon tam bir saatte 18 bin 500 metre irtifaya ulaştı. Bu arada yükseliş hızı saniyede 2.9 metreye düştü.

  -84 yaşındaki tecrübeli havacı Kittinger’ın, Baumgartner’ı sürekli konuşturmasının başlıca sebebi onu uyanık tutmak, bilinç durumunu kontrol etmek.

  -Kapsül içindeki hava basıncı kontrol altında olsa da 8 psi’lık “sarı alarm” seviyesinin sınırında dolaşıyor. İçerideki sıcaklık 13.5 derecede sabit.

  -Rüzgâr nedeniyle balon güneydoğu yönüne doğru sürüklenerek yükseliyor. Bir saat içinde yükselişin tamamlanması bekleniyor.

  -Canlı yayında görülen beyaz saçlı adam, Joseph Kittinger. 1928 doğumlu emekli albay Kittinger, 16 Ağustos 1960’da 31 km yükseklikten yaptığı atlayışla gökyüzünde en uzun süreli ve en hızlı dalışa imza atmış, aynı zamanda irtifa rekorunu kırmıştı. Bugünkü rekor denemesinin danışmanlığını yaptı.

  -Balon 14 bin metreye 44 dakikada ulaştı. Bu sırada dışarıdaki sıcaklık eksi 65 derece, balonun yükselme hızı (dikey) saniyede 3.6 metre, yere göre hızı (yatay) ise saatte 92 km idi.

  -Kittinger telsizden Baumgartner ile konuşuyor. Sürekli yükseliş hızıyla ilgili bilgiler veriyor. -Bir ara “Felix herşey mükemmel” dedi.

  Baumgartner da “Anlaşıldı. Jawohl” cevabını verdi. “Jawohl” Almanca askeri jargonda “Evet efendim” anlamında kullanılıyor.

  FİLM GİBİ BİR ATLAYIŞ
  ABD'nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında, 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkan “Korkusuz Felix”, yaklaşık 39 kilometre yükseklikten kendini boşluğa bıraktı.

  Baumgartner'in dakikalar sonra paraşütüyle New Mexico çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı. 43 yaşındaki ordudan emekli paraşütçü Baumgartner, 1960'da saatte 988  kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger'in rekorunu kırmayı amaçlıyordu.

  Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan  kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

  ARMSTRONG ÇİZGİSİNİ GEÇTİ
  Felix'in kapsülünün bağlı bulunduğu balon, “Armstrong çizgisini” geçtiği 19 bin metre irtifada su, insanın vücut sıcaklığı olan 37 derecede kaynıyor.

  Yani Baumgartner basınç kontrollü bir kapsülde olmasaydı kanı kaynayarak ölürdü. Atlayış sırasında da basınç kontrol elbisesinde en ufak delik oluşsa idi ölme riski vardı. “Armstrong çizgisi” ismini 1947’de ABD Hava Kuvvetleri Uzay Tıbbı Bölümü’nü kuran Harry George Armstrong’dan alıyor. Armstrong, bu olguyu saptayan ilk kişiydi.

  'FELIX KLOSTROFOBİK' İDDİASI
  Öte yandan CNN Avusturyalı maceraperest Felix Baumgartner’in "klostrofobi" yani kapalı yer korkusu olduğu ve bu nedenle özel kıyafetini giyebilmek için terapi gördüğünü iddia etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı