GeriGündem 378 şehidin dosyasına dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

378 şehidin dosyasına dikkat

378 şehidin dosyasına dikkat
refid:23578193 ilişkili resim dosyası

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, terörle mücadele kapsamında 1984 yılından 5 Ağustos 2012 tarihine kadar 6 bin 205 TSK personelinin şehit olduğunu açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin soru önergesini yanıtlayan Yılmaz, ölümle sonuçlanan her olayın idari olarak incelendiğini, adli makamlarca soruşturulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Şırnak Dereler Bölgesi Komando Birliği’nde meydana gelen olaya ilişkin soruşturma yürütüldü. Soruşturma kapsamında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. Şırnak Taşdelen, Çelik ve Milli, Siirt Eruh Dikboğaz, Diyarbakır Tuzla ve Bingöl Sancak karakollarına saldırı ile Elazığ ve Bingöl illeri arasındaki yolda gerçekleşen konvoy baskını olaylarına ilişkin tahkikatlar devam ediyor. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Hakkâri Üzümlü, Perihan ve Sivritepe, Şemdinli Alan, Şemdinli Aktütün ve Derecik karakollarına saldırı olaylarına ilişkin soruşturmalar yürütüldü. Soruşturmalar kapsamında ayrı ayrı kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. Şemdinli Samanlı, Hakkâri Çobanpınar, Kavaklı, Pirinçeken, Üzümlü, Ördekli ve Ortaklar, Çukurca Çınarlı ve Çayırlı karakolları ile Iğdır Aralık ilçesi Sultantopu karakoluna saldırı olayına ilişkin tahkikat sürüyor.

33 ŞEHİT DEĞİL

Bakan Yılmaz’ın yanıtını değerlendiren Ekşi ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Yanıttan anlaşıldığına göre 33 askerimizin Elazığ-Bingöl arasında kurşuna dizilmesiyle sonuçlanan 23 Mayıs 1993 tarihli katliam dahil, 1991’den bu yana karakol baskınlarında şehit düşen 378 evladımızla ilgili soruşturmaların ‘zamanaşımı’yla kapatılması için bunlar sonuçlandırılmamaktadır. Bakanın yanıtında değinilmediği için 25 Ekim 1985 tarihinde Hakkâri’deki Serin Karakolu’na yapılan baskında 9 askerimizin şehit edilmesiyle ilgili soruşturmanın sonuçlanıp sonuçlanmadığı veya zamanaşımı gerekçesiyle işlemden kaldırılıp kaldırılmadığı anlaşılamadı. Böylece 28 yıldan beri bir soruşturmanın sonuçlanmamış olması ihtimali doğdu.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle