Gündem Haberleri

  36 dakikalık acil görüşme

  A.A.
  30.07.2012 - 23:12 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki son gelişmelerle ilgili ABD Başkanı Barack Obama'yla telefonla görüştü.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı  Barack Obama'nın, telefon görüşmesinde, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini  desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın  temas halinde olmalarını kararlaştırdıkları bildirildi.

  Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Erdoğan ile ABD  Başkanı Obama arasında 36 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.

  Görüşmede, Beşşar Esad'in yönetimden ayrılması ve Suriye halkının meşru  taleplerinin karşılanması da dahil Suriye'deki siyasi geçiş sürecini  hızlandırmaya yönelik çabaların koordinasyonunun ele alındığı kaydedilen  açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “İki lider, son olarak Halep'te de görüldüğü üzere, Suriye rejiminin  kendi halkını hedef alan saldırılarından ve rejimin vahşeti yüzünden Suriye'de  insani koşulların kötüleşmesinden giderek daha fazla endişe duyduklarını ifade  etmişlerdir.

  Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, ülkelerinde yerlerinden edilen,  Türkiye'ye ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Suriyelilere yardıma yönelik  çabaları koordine etme konusunda da mutabık kalmışlardır.

  İki lider, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD  ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde  olmalarını kararlaştırmışlardır.

  Başbakan Erdoğan, görüşme sırasında, Colorado'da yaşanan trajedide  hayatlarını kaybedenler için taziye dileklerini de iletmiştir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı