Gündem Haberleri

  312'nin bu şekliyle geçmesinde kararlıyız

  Sedat ERGİN
  26.01.2002 - 02:16 | Son Güncelleme:

  MHP Lideri, 312'nci maddenin hükümetçe kabul edilen biçimde geçmemesinin koalisyonu zaafa uğratacağını savundu: "Tasarının bu şekliyle geçmesi konusundaki kararlılığımız sürecektir."

  Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, dün gazete ve TV'lerin Ankara temsilcileriyle düzenlediği kahvaltılı sohbet toplantısında, ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a koalisyon kültürüne uygun davranması konusunda ince mesaj gönderdi. Bahçeli, demokratikleşme paketi, AB ile ilişkiler, Kürtçe'ye serbesti ve idam cezası konularındaki görüşlerini aktardı.

  2004'e kadar hükümet işbaşında kalmalı

  Parti olarak her zaman seçim olabilecekmiş gibi hazırlıklı olmalıyız. Ama biz MHP olarak Türkiye'de siyasi istikrarın kalıcı olmasını arzuluyoruz. Kısa aralıklı istikrar dönemleri Türkiye'nin hiçbir sorununu çözmüyor. Türkiye'nin siyasi istikrarının seçimlerin zamanında yapıldığı bir çizgiye yerleşmesi gerekir. Seçimlerin zamanında yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. 2004 yılına kadar koalisyon kültürü ile zorlukları aşa aşa yolumuza devam etmeliyiz.

  KOALİSYONUN GÜZELLİĞİ

  Bu koalisyonun bir güzelliği tek başına iktidarda olan bir hükümet gibi hareket edebilmesidir. Ama bunun devamı koalisyon kültürüne saygılı davranılmasına bağlıdır. Her partinin kendi kişiliğini öne çıkartan davranışlarından bir yarar gelmiyor.

  AMA, MHP İNCİTİLMEMELİ

  MHP olarak çok haksız suçlamalara muhatap oluyoruz. Çok da adil olmuyor bu suçlamalar. MHP herşeye hayır diyen bir siyasi parti değil. Bu koalisyonun çalışmasında üstün katkıları olan bir siyasi partidir. Her aşamada katkı sağlamıştır. Ama basın yoluyla takdimde yine MHP karşı, MHP önümüzdeki günlerde ikna odasına alınacak, şöyle olacak, böyle olacak. Bunlar yanlış şeyler. Ve koalisyon şartları içerisinde de incitici davranışlar. MHP'yi kim ikna odasına alacak da, ikna edecek?

  312’yi tartışmak zaaf olur

  Tasarı artık liderlerin süzgecinden geçmiş, Bakanlar Kurulu tarafından benimsenmiş ve Meclis'e gönderilmiş. Artık bunun üzerinde bir tartışmayı en azından koalisyonu oluşturan partiler olarak yapmak doğru değildir. 312 bu şekliyle Meclis'e gönderilmiştir. Bu da koalisyonu zaafa uğratır. Eğer bu bakanlar kurulundan gelmiş bir yasa tasarısı ise arkasında durulması gerekir. MHP olarak tasarının bu şekliyle geçmesi konusundaki kararlılığımız sürecektir. Mutabakata vardığımız konular üzerinde sonradan bir tartışmayı başlatmak bize göre doğru değil. Ne varsa o aşamada olmalı. Bu koalisyonun uyumu, kararlılığı ve tutarlılığı açısından da önemli bir faktördür.

  Zorluk var diye de çekilmeyiz

  Herhangi bir uzlaşma, bir zorlukla karşılaşıldığı vakit hükümetten çekiliriz, gideriz gibi bir anlayış koalisyon kültürüyle bağdaşır bir anlayış değildir. Hükümetler zor kuruluyor, yaşaması da oldukça zor oluyor, çözülmesi ise anlık oluyor. O sebepten dolayı, koalisyon kurulduğu güçlükler karşısında çözülmesinde de kolay olmaması, dağılmasının o kadar da kolay olmaması lazım. Bir sorumluluk vardır, o sorumluluğu sonuna kadar götürmek lazım. O bakımdan herhangi bir şeyde MHP'nin dediği olmadı diye koalisyondan çekiliyoruz, şöyle oluyor, böyle oluyor gibi bir davranışın içinde olamayız.

  Mesut Bey’in yaptığı doğru değil

  MHP, Adalet Bakanlığı'ndan Başbakanlığa gönderilmiş metni, birçok uzman, değerli bilim adamlarıyla incelemeye almış, görüşlerini bir dosya halinde liderler toplantısına getirmiştir. Liderler toplantısında açıkça görüşlerini ifade etmiştir. Liderler toplantısında Sayın Yılmaz'ın bu konuya herhangi bir itirazı olmamıştır. Orada mevcut yasanın benimsenip benimsenmemesi üzerinde herhangi bir yorum yapmayanlar, sonunda 312. maddeyle ilgili kamuoyunda tartışma başlatmıştır. Bu doğru bir yaklaşım değildir.

  Şeffaflık zirvede olmalı

  Her parti 2'şer bakanlık azaltsın şeklindeki tartışmaları yanlış buluyoruz. Koalisyonu oluşturan partiler kamuoyunda bunu tartışmaya açacak yerde, bir liderler toplantısında bunu ele almaları gerekir. Şeffaflık da bu, açıklık, dürüstlük, eşgüdüm de bu. T.C. devleti bu kadar gelişigüzel tanzim edilecek, düzenlenecek bir devlet değil. Eğer Türkiye'de kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması arzulanıyorsa bu çok ciddi ele alınmalıdır. Ve şeffaflık önce liderlerin huzurunda başlamalı. Yani kim şeffaf olacaksa, önce liderlerin huzurunda şeffaf olmalı. Açık ve o çerçevede çalışmalar sürdürülmeli.

  Apo’nun idamı için 1.5 yıl daha bekleriz

  MHP'
  nin bir de iktidar sorumluluğu var. Sizden evvelki hükümetler 11. protokol gereği AİHM'ye başvuru yetkisini vermiş. Yani, Abdullah Öcalan mahkeme sonrasındaki iç hukukumuza dayalı bütün unsarları tüketmiştir. Şimdi bunu Meclis'e mi gönderelim, yoksa AİHM neznindeki müracaatın sonuçlanmasını mı bekleyelim? 15 yıl beklemişsiniz, 1.5 yıl daha bekleyebilirsiniz. Devletin gereği olarak, ülkemizin menfaati açısından MHP bu fedakarlığı yapabilir. AİHM'den yapılmış olan müracaatın sonucu geldiğinde TBMM'ye gönderilir.

  AB’ye nasıl olursa girelim demek yanlış

  MHP,
  AB karşısında ne tam teslimiyetçidir, ne de tam karşı duruşu vardır. AB'ye Türkiye'nin hakkı olan bütün değerlerle girme gayreti içindedir. Titizliği de buradan gelmektedir. Yani şu aşamada AB'ye girelim de nasıl olursa olsan girelim diyen insanlarla bağdaşmamız mümkün değil. AB'ye girmenin bir anlamı yoktur düşüncesini de benimsemek mümkün değil. Artık devletin siyasi bir hedefi haline dönüşmüş olan bir oluşum var. Türkiye'nin AB sürecinin tamamlanmasında MHP'nin bir ayak sürtmesi yoktur.

  Kürtçe’yi bu aşamada benimsemiyoruz

  BİZ
  Kürtçe televizyon yayınları veya özel okullarda veya Kürtçe'nin ilave ders olarak verilmesi ülkenin milli birliğine zarar vereceği kanaatindeyiz. Kürtçe'nin eğitim ve televizyonlardan Kürtçe yayın gibi anlayışları bu aşamada benimsemediğimizi sürekli vurguluyoruz. Bu bela Türkiye'nin başından kalkmadığı müddetçe de bu gibi konular hep amaca yönelik olarak değerlendirilebilir. Artık ben bu görüşün Türkiye'de netleştirilerek ifade edilmesinde yarar olacağı kanaatindeyim.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı