Gündem Haberleri

  312. maddede uzlaşma yok

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DEĞİŞTİRİLDİĞİNDE kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasaklarını sonlandıracak olan Türk Ceza Yasası'nın 312. maddesi konusunda iktidar içinde de henüz bir uzlaşma sağlanabilmiş değil. Başbakan Yardımcısı ANAP Lideri Mesut Yılmaz, maddenin makul bir sürede değişeceğine inancını belirtirken, Başbakan Yardımcısı MHP Lideri Devlet Bahçeli, değiştirilmesinden yana değil. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise maddede dengeli bir değişiklikten yana. Bu konudaki görüşler şöyle:

  Mesut Yılmaz: AB idamın hemen kalkması için ısrarlı değil, uygulanmayacağı yönünde söz verilmesini bu aşamada yeterli buluyor. 312. maddede ifade hürriyetini genişletecek bir değişiklik yapılmasını çok önemli buluyor. Askerler 312'nin yumuşatılmasına pek sıcak bakmıyor. Hükümette 312. maddede dengeli bir değişiklik yapılması yönünde genel anlayış birliği var. Adalet Byakanlığı çalışma yapıyor. 312. maddenin makul sürede değişeceğine inanıyorum.

  Devlet Bahçeli: İfade hürriyetini genişletelim. Fakat bunu isteyenler de ülkenin duyarlıklarına dikkat etsinler. Hangi sınıra kadar gelirsem yararlı olur diye düşünsünler. 312. madde kalksa ne olacak? 312. kalkınca nasıl bir siyaset izlemek için bunu istiyorlar? Etnik temelde, din ve mezhep temelinde siyaset yapmak için mi? 312. madde bunu yasaklıyor. Herkes sorumluluğunu bilerek ılımlı davranırsa mesele kalmaz. 312. maddenen bir süre daha bugünkü haliyle kalmasını yararlı buluyorum.

  Hikmet Sami Türk: 312. maddede dengeli değişikliği gerekli buluyorum. Fakat tek başına bu maddenin ele alanması, siyasi sebeplerle, kişi için yasa değiştiriliyor diye uygun olmayabilir. Bu madde, yeni hazırlanan Türk Ceza Kanunu taslağında değişiyor zaten. Yeni TCK yürürlüğe girince 312 de değişmiş olacak. Ancak Meclis'te uzlaşma sağlanırsa tek başına 312. maddenin de değişmesi mümkün.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı