Gündem Haberleri

  312 kalkacak

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'nin bayramlaşma töreni, 312. madde ve DGM'nin açtığı idam talepli davaya isyana dönüştü. Liderlere ağır eleştiriler yönelten FP Genel Başkanı Kutan, ‘‘163 kalktı yetmez. 312'de kalkacaktır. Bu ne ANAP'ın, ne DSP'nin işidir. FP yapacak’’ dedi.

  FP'nin dünkü bayramlaşma töreni Recep Tayyip Erdoğan'ı hapse gönderen TCK'nın 312. maddesi ve Ankara DGM Başsavcılığı'nın idam talebiyle açtığı dava ve soruşturmalara isyana dönüştü. FP Lideri Recai Kutan, ‘‘Evet bu ülkede irtica var. Mürteciler de var. İrtica geriye gitmek demektir. Özal 163. maddeyi kaldırmıştı. Bunlar 163'ü yeniden getirmek istiyorlar. Bu irticadır’’ dedi. Kutan, bu sözleri ile adını anmadan FP'ye inceleme başlatan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın 312 çıkışını ve liderlerin ‘‘FP irticacı’’ eleştirilerini yanıtladı. Ancak, parti hakkındaki incelemeden sözetmemeye özen gösterdi. Başbakan Bülent Ecevit, ANAP Lideri Mesut Yılmaz başta olmak üzere tüm liderlere ağır eleştiriler yönelten, ‘‘yandaş demokrasisi’’ uygulamakla suçlayan Kutan, ‘‘163 kalktı yetmez. 312'de kalkacaktır. Bu ne ANAP'ın ne DSP'nin işidir. FP yapacak. Bu ülkeye hizmetten yana niyeti olmayan bir kardeşinizin Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramı cezaevinde geçirmesi bizi üzüyor’’ dedi. ANAP, DSP, DYP ve CHP'nin meydanlarda özgürlük, insan hakları ve demokrasiden bahsettiğini belirten Kutan, ‘‘Sizin demokrasi, insan hakları ve özgürlükle ne alakanız var. FP'liler bu ülkede ‘Laik düzeni kaldırmak irticayı hortlatmak' istiyor diyorsunuz. Ama kendiniz yandaş demokrasisi uyguluyorsunuz. Bir avuç insanın insan hakları var. Öyle bir devlet anlayışı var ki, tahakkümcü, baskıcı’’ dedi.

  Ankara DGM Başsavcılığı tarafından, ‘‘Laik devlet düzenini yıkmak için faaliyet gösterdikleri’’ iddiasıyla Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ömer Vehbi Hatipoğlu ve Zeki Erzegen’le birlikte idam talepli fezleke soruşturması sürdürülen FP Malatya Milletvekili Oğuzhan Asiltürk de, Kutan gibi isyan etti. Asiltürk, 30 bin kişinin katili Abdullah Öcalan için idam cezasının kaldırılmasına çalışılırken, vatanın gerçek evlatlarına idamla dava açıldığını öne sürdü.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı