Gündem Haberleri

  301'den yargılananlara müjde

  A.A
  15.05.2008 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yazar Temel Demirer'in, bir konuşmasında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. ve 301. maddelerine muhalefet ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, 301. maddede geçen günlerde yapılan değişiklik dolayısıyla yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

  Davanın bugün görülen ikinci duruşmasına, Demirer ve avukatları katıldı.

  Duruşmada söz alan Cumhuriyet Savcısı Yücel İldeniz, TCK'nın 301. maddesinin, 5759 sayılı “Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile değiştirildiğini anımsattı.

  İldeniz, 301. maddede öngörülen suçla ilgili soruşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine bağlandığını hatırlatarak, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 223/8. maddesi gereğince durma kararı verilmesini ve dosyanın Adalet Bakanlığına gönderilmesini talep etti.

  İldeniz, bakanlıkça izin verilmesi halinde Demirer'in TCK'nın 216. ve 301. maddeleri yönünden yargılanmasına devam edilmesi, verilmemesi halinde ise yargılamanın yalnızca 216. madde yönünden sürdürülmesi görüşünde olduğunu açıkladı.

  Demirer'in avukatları ise savcının durma kararı verilmesi yönündeki görüşüne katılmadıklarını, müvekkillerinin atılı suçlardan derhal beraat etmesini istediklerini bildirdi.

  Demirer de “301. maddeyle ilgili değişen bir şey olmadığını” ileri sürdü. Bu suçtan yargılanmasını gerektirecek bir eylemi olmadığını savunan Demirer, şunları kaydetti:

  “Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili iki astsubayın verdiği ifadeler ve 1 Mayıs'ta maruz kaldığım devlet terörü de birlikte ele alındığında, benim sözlerim eleştiri ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Adalet Bakanı'nın şefaatine de muhtaç değilim.”

  Öte yandan, Demirer, Sibel Özbudun ile yazdığı ve mahkemeye sunduğu “Söylenecek Yalan Kalmadı!-İnsan Hak(sızlık)ları” ve “Hayır, Evet'ten Önce Gelir-Hukuk(suzluk) Yazıları” adlı 2 kitabın da savunması kapsamında değerlendirilmesini istedi.

  Yargıç Mehmet Nuri Öztürk, TCK'nın 301. maddesinde yapılan değişiklik doğrultusunda, CMK'nın 223/8. maddesi gereğince yargılamayı durdurdu.
  Öztürk, 301. madde yönünden, son yapılan değişiklik doğrultusunda dosyanın Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmesine ve bakanlığın vereceği görüş doğrultusunda dosyanın ele alınmasına karar verdi.

  İDDİANAME

  İddianamede, Demirer'in, Hrant Dink'in öldürülmesinden bir gün sonra Ankara Yüksel Caddesi'ndeki basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Hrant Dink'in sadece bir Ermeni olduğu için değil, bu ülkede soykırım olduğu gerçeğini ifade ettiği için katledildiğini” ifade ettiği kaydedilmişti.

  Demirer'in, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılama” suçu işlediği savunulan iddianamede, Demirer'in, “halkı kin veya düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarına ilişkin TCK'nın 216/1. ve 301/1. maddeleri uyarınca 1 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapsi istenmişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı