Gündem Haberleri

  301’den 1 yıl hapis

  Mutlu KOSER - İSTANBUL
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi Agos Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ve gazetenin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan’ı "Türklüğü aşağılamak" suçundan 1’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların sabıkasız oluşu nedeniyle cezalar ertelendi.

  AGOS Gazetesi’nin öldürülen eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in oğlu, gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ve gazetenin imtiyaz sahibi Serkis Seropyan, Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından TCK’nın 301. maddesinde yer alan "Türklüğü aşağılama" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Sanıkların kişiliklerini, sabıkasız oluşlarını dikkate alan mahkeme, TCK’nın 51. maddesi gereğince cezaları erteledi. Duruşmadan sonra mahkemenin kararını hemen temyiz eden Dink Ailesi’nin avukatı Fethiye Çetin, kararın "301 kaldırılmasın, uygulamada kalsın" diyenlere çok önemli bir cevap olduğunu belirterek, "Soykırım olduğunu düşünmek de suç, bunu haber yapmak da suç" dedi. Davanın görüldüğü Şişli Adliyesi önünde polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sanıkların gelmediği duruşmada Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink ve avukatlar hazır bulundu. Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından 18.09.2006 tarihinde hazırlanan iddianamede Agos Gazetesi’nin 21.07.2006 tarihli sayısında, "301’e karşı 1 imza" başlıklı yazıyla Türklüğün aşağılandığı anlatılmıştı.

  ELBETTE SOYKIRIMDIR

  Söz konusu yazıda Hrant Dink’in Reuters Ajansı’na verdiği, "Elbette ’Bu bir soykırımdır’ diyorum. 4 bin yıldır bu topraklarda yaşayan bir halkın bu olanlarla birlikte artık ortadan yok olduğunu görüyorsunuz" şeklindeki demecinin yer aldığı belirtilmiş ve Hrant Dink, Arat Dink ve Serkis Seropyan’ın TCK’nın 301. maddesi gereğince cezalandırılması istenmişti.

  Babası gibi gazeteci

  ARAT
  Dink, Rakel-Hrant Dink çiftinin ikinci çocuğu. Gazeteciliğe babasının yanında başlayan Arat Dink’in, Dalal adında bir ablası ve Sera adında bir kız kardeşi daha var. Arat Dink, daha önceki duruşmalardan birinde amcası Orhan Dink’le birlikte görülüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı