Gündem Haberleri

  300 yataklı hastane kaderine terk edildi

  A.A
  31.01.2011 - 12:07 | Son Güncelleme:

  Kastamonu'da 57 yıl önce İsviçre'deki bir hastaneden ilham alınarak yapılan 300 yataklı Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 4 yıldır atıl halde bekliyor.

  İçerisinde tıbbi malzemelerin yanı sıra tiyatro salonu ve sosyal tesislerin bulunduğu hastanenin yeniden hizmete girmesi için Hacettepe Üniversitesi bağlı Kastamonu Tıp Fakültesinin tamamlanması gerekiyor.

  Sağlık Bakanlığınca 1954 yılında İstanbul'daki Süreyyapaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi'nin yükünü azaltmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, İsviçreli uzmanların Daday'da yaptıkları inceleme sonucunda inşa edilen Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, kaderine terk edilmiş durumda. Mimarisi İsviçre'deki bir hastaneden ilham alınarak ormanlık alana yapılan 300 yataklı hastane, 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinden Sağlık Bakanlığına devredildi.

  İçerisinde lojmanları, oyun parkları, hastalar için yürüyüş parkuru, tiyatro salonu ve çeşitli sosyal tesislerinde bulunduğu hastane, 2007 yılında hasta sayısındaki düşüş nedeniyle kapanırken, 2009 yılında Geriatri Merkezi'ne dönüştürülmesi için Hacettepe Üniversitesi'ne devredildi.

  Geriatri merkezine dönüştürülecek

  Hacettepe Üniversitesi Kastamonu Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sırrı Kes, Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesinin geçmişteki öneminin farkında olduklarını belirtti. Hastanenin iki yıl önce fakülteye 49 yıllığına kiralandığını dile getiren Prof. Dr. Kes, amaçlarının hastaneyi geçmişteki ününe yakışır bir duruma getirmek olduğunu ifade etti.

  Ancak fakülte olarak önceliklerinin ilk etapta Kastamonu'da büyük bölümü tamamlanan Hacettepe Üniversitesine bağlı 250 yataklı Tıp Fakültesinin bitirilmesi olduğunu söyleyen Kes, fakültenin gelecek yıl hizmete girmesinin planlandığını, fakültenin açılmasının ardından Ankara'da eğitimlerine devam eden öğrencilerin de artık Kastamonu'ya gelerek öğrenimlerine devam edeceklerini kaydetti.

  Prof. Dr. Kes, fakültenin bitirilmesinden sonra Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesinin en kısa sürede tüm ilgili branşların ortak çalıştığı bir Geriatri Merkezi'ne dönüştürülmesini hedeflediklerini belirtti. Merkezin yaşlıların ve bakıma muhtaç hastaların hem bakımlarının hem de tedavilerinin yapılabileceği hale getirileceğini dile getiren Prof. Dr. Kes, oluşturulacak hobi bahçelerinde meyvelerini yetiştirileceğini ve hayvanları beslenebileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Kes, hastanede lojman, çocuklar için oyun parkı, hastalar için yürüyüş parkuru, voleybol ve basketbol sahası, ekmek fırını ve çeşitli sosyal tesisleri ve tiyatronun yanı sıra merkezi oksijen sistemi, gezici ve sabit röntgen cihazıyla bir göğüs hastanesinde bulunması gereken tüm cihazların yer aldığını ifade etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı