Gündem Haberleri

  30 YTL'lik kurusıkılar öldürücü silah oluyor

  Uğur DÜNDAR - Mine ÖZBEK
  20.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oyuncak niyetine her yerde satılan kurusıkı tabancalardan bozma silahlarla birçok kişi öldürüldü, birçok kişi de yaralandı. Kurusıkı tabancalar, 30-70 YTL arasında birçok av ve silah dükkanında rahatlıkla satılıyor. Hiçbir kaydı yok, küçük bir operasyonla da ölüm silahına dönüştürülüyor. Yetkililer, polisin günde ortalama 20 adet ölüm silahına dönüştürülmüş kurusıkı ele geçirdiğine dikkat çekti.

  UĞUR Dündar yönetimindeki Arena ekibi, kurusıkı ya da oyuncak adı altında satılan ölüm tabancalarının "dehşet" dolu dosyasını açtı. Birçok av ve silah dükkanında 30-70 milyon YTL arası fiyatlarla gençlere satılan bu silahların kaydını tutmak, izini sürmek neredeyse imkansız. Polis, günde 20 adet dönüştürülmüş silah ele geçiriyor.

  DÖNÜŞTÜRMEK ÇOK KOLAY

  Küçük bir operasyonla gerçeğine dönüşebilen ve öldürücülükte tabancayla farkı kalmayan kurusıkı silahlar, peynir ekmek gibi satılıyor. Öyle ki bazı dükkan sahipleri müşterileri "Şu anda elimizde kalmadı" diye geri çevirmek zorunda kalıyor.

  Dönüştürülmüş bir oyuncak tabancanın attığı mermi, rahatlıkla tahta bir kapıyı ya da 30 kat Amerikan bezini delip geçebiliyor. Bu silahlara en çok gençler meraklı. Birbirlerinden görüp özendikleri bu tehlikleli oyuncaklarla ölümü ceplerine koyup gidiyorlar.

  18 YAŞ ALTI GENÇLİK/images/100/0x0/55eb2bebf018fbb8f8aff616

  Üstelik bazı dükkan sahipleri 18 yaşın altındakilere de fiş kesmeden fatura vermeden satabileceklerini söylüyor. Silahı dönüştürmek isteyenleri mermi bulmak konusunda yardımcı da olunabiliyor.

  Arena muhabirleri gerçek silaha dönüştürülmüş olan tabancayı emekli emniyet müdürü ve kriminalist Mehmet Mete ile birlikte denediklerinde ne kadar ölümcül olabildiğini de gördüler. Mehmet Mete, "Bu tür bir silah, hakikaten oyuncak görünümünde. Ama siz de gördünüz, bu tür silahtan çıkan bir mermi sadece çıplak tene değil, kış vakti giyimli bir kişide dahi çok rahat öldürücü etki yapar" diye konuştu.

  Mermi de buluruz

  Oyuncak dükkanı ya da av malzemeleri satan dükkanların sahipleri, 18 yaş altı gençlere hiç düşünmeden kurusıkı tabancıları satıyorlar. Bu tabancaların küçük ve kolay bir operasyonla dönüştürülüp ölüm silahı haline gelebileceği konusunda da yardımcı oluyorlar. Hatta mermi bulma konusunda da yardımcı olabileceklerini söylüyorlar.

  Kurusıkı cinayetlerini daha çok gençler işliyor

  Zeytinburnu'nda 19 Şubat'ta, 16 yaşındaki T.K, kız arkadaşını rahatsız ettiğini ileri sürdüğü 17 yaşındaki Ahmet Akçan'ı kurusıkıdan bozma, bilye atan tabancayla öldürdü. Kavgada Sedat Bol da yaralandı.

  Bakırköy'de 9 Şubat'ta, MED Dershanesi öğrencisi Devrim Ekin Pamukçuoğlu, kız arkadaşı P.A’ya laf attığı gerekçesiyle tartıştığı sınıf arkadaşı Armağan Çam’ı, namlusu değiştirilip bilya atan kurusıkı tabancayla başından vurarak yaraladı.

  Ziraat Bankası Beşyüzevler Şubesi'ne 6 Şubat'ta kurusıkı tabancayla giren 30 yaşındaki tekstilci Tarık Öz, banka müdürünü tehdit ederek kredi kartı borcu için 3500 YTL istedi. Tarık Öz, sivil polisler tarafından yakalandı.

  30 Ocak'ta, Sedat Şahin'in çete operasyonunda gözaltına alınan İbrahim Paksen'in 17 yaşındaki kızı S.A.P., internette chat yaparken küfürleştiği iki kızı, Kadıköy'de buluşmaya çağırıp, kurusıkıdan bozma tabancasıyla bacaklarından yaraladı.

  Gaziosmanpaşa'da, 22 Aralık'ta kar maskeli 3 gaspçı, 22 Aralık'ta kendilerini engellemek isteyen polis memuruna ateş etti. Polis memuru Orhan Küçük, kurusıkıdan bozma tabancayla belinden yaralandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı