Gündem Haberleri

  30 yıldır kimliksiz yaşıyor

  Hatay / Reyhanlı
  15.09.2005 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde yaşayan 65 yaşındaki Ahmet Tuna, askerlik yapmasına rağmen Suriye vatandaşı olduğu gerekçesiyle 30 yıl önce “Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı”nın alındığını, nüfus cüzdanına yeniden kavuşabilmek için girişimlerinden sonuç elde edemediğini belirtti. Tuna, “Türk olarak ölmek istiyorum. Yoksa gözüm açık gidecek” dedi.

  Kurtuluş Mahallesi'nde oğlu ve 5 torunuyla yaşayan Ahmet Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1940 yılında Beşaslan Köyü'nde dünyaya geldiğini, 1960'da askerlik yaptığını, ancak, 1976'da ise Nüfus Müdürlüğü'nce verilen kimlik belgesinin alındığını söyledi.

  Tuna, 1958'de evlendiği eşinin Türk olduğunu, 2 çocuklarının da TC kimlik belgelerinin bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

  “Askerliğimi iki yıl, Manisa'da yaptım. Tüm vatandaşlık yükümlülüklerimi yerine getirdim. Ancak, 1976 yılında beni Emniyet Müdürlüğü'nden çağırarak Suriye makamlarından gelen yazıyı verdiler. Bu yazıda, Suriye, benim bu ülkenin vatandaşı olduğum gerekçesiyle iademi istiyor ve askerlik görevini yapmam gerektiği yazıyordu.

  Bunun üzerine yaptığım araştırmada, babamın kütüğünün Suriye'de olduğunu öğrendim. Babam Suriye'de de evliymiş. Ancak, ben Türkiye'deki eşindem doğdum. Annem de ben de Türk'üm.”

  Kimliğine yeniden kavuşmak için yıllardır mücadele verdiğini anlatan Tuna, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Sayısız dilekçe yazdım. Hatay Valisi Abdulkadir Sarı ile de görüştüm. Ancak, hala sorunuma çare bulunmadı. Bu yaşımda kimliksiz dolaşıyorum. Her iki yılda bir ikametgah belgesi çıkartarak ülkemde yaşayabiliyorum. Bu durum gücüme gidiyor. Ben Türk doğdum, Türk olarak ölmek istiyorum. Yoksa gözüm açık gidecek.”

  Tuna, babası Halil Tuna'nın 1993, annesi Fatma Tuna'nın 1994, eşi Emine Tuna'nın ise 2003 yılında öldüğünü belirterek, “Kız kardeşim Şamo, Konuk Köyü'nde yaşıyor. O da 45 yaşında, benim gibi kimliksiz ve geçici ikametgah alarak yaşıyor. Sorunumuzu bir an önce çözüm bulunmasını bekliyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı