Gündem Haberleri

  30 yıl önce ölen öğretmenin mezarı açılacak

  A.A
  06.05.2011 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 1981 yılında intihar ettiği bildirilen ancak kardeşinin işkenceyle öldürüldüğünü iddia ettiği öğretmen Ali Ekber Yürek'in Tunceli'nin Ovacık ilçesi Güneykonak köyündeki mezarının açılması için kazı çalışması başlatıldı.

  12 Eylül döneminde bir süre gözaltında alınanların tutulduğu Afşin'deki ilköğretim okulu binasında intihar ettiği bildirilen Ali Ekber Yürek'in kardeşi Mehmet Yürek, ağabeyinin 12 Eylül olaylarının hemen ardından işkenceyle öldürüldüğünü öne sürerek, mezarının açılması için Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuştu.

  Başvuru üzerine açılması kararlaştırılan Yürek'in mezarı, Ovacık Cumhuriyet Savcısı İbrahim Korkmaz, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinden bir antropolog, Adli Tıp Kurumundan bir uzman ve Bingöl'den bir arkeolog gözetiminde, Ovacık Belediyesi ekipleri tarafından kazılmaya başlandı.

  Kazı çalışmalarını, Ali Ekber Yürek'in ağabeyi Mehmet Yürek ve yakınları ile Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile bir gurup BDP'li de izliyor.

  Mehmet Yürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşi Ali Ekber Yürek'in 25 Mayıs 1981'de işkenceden öldüğünü düşündüklerini söyledi.
  Yürek, “Kardeşimin mezarı açılıyor ve kemikleri üzerinde adli tıpta yapılacak inceleme sonucunda işkence görüp görmediği ortaya çıkacak” dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı