GeriGündem 3 yıllık aramaya 2 dakikada beraat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 yıllık aramaya 2 dakikada beraat

3 yıllık aramaya 2 dakikada beraat
refid:19807625 ilişkili resim dosyası

Fatih eski Belediye Başkanı Eşref Albayrak’ın 62 yaşında, Palandöken’de polis baskınıyla karşılaşmasının hikayesi, 2009 yılına uzanıyor.

Vatan Caddesi’nde aracıyla seyir halindeyken başka bir sürücüyle anlaşmazlık yaşadığını belirten Albayrak, sonrasını şöyle anlattı: “Vatandaş üstüme sürüyordu, açtık camı atıştık. ‘Ben maliyeciyim, nasıl bağırırsın?’ dedi. ‘Ben de eski belediye başkanıyım, nasıl üzerime sürersin?’ dedim. Sert sözlerimiz oldu, Meğer sonra 3 dava açmış. Palandöken’de otel odasına cuma sabahı (27 Ocak) saat 05.00’te polis geldi. Türkiye genelinde aranıyormuşum. Fatih’teyim, yerim yurdum belli, eski belediye başkanıyım. Ne mahkemeden bir tebligat, ne yazı geldi. Karakola gittik. 06.00’da nöbetçi savcı ile görüştüler. 10.30’da mahkemeye çıktım.”
Sporcu kişiliğiyle tanınan, Palandöken’e de snowboard için giden Albayrak, kaldığı otelde gözaltına alındıktan yaklaşık 5,5 saat sonra, çıkarıldığı mahkemede birkaç dakikalık işlem sonucunda da ilk celsede beraat etti.
Genelgeye rağmen
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan ve bazı gazetecilerin eski kayıtlar nedeniyle gözaltına alınması üzerine, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu genelge yayımlamıştı. HSYK’nin genelgesinde, 1 Eylül 2008-1 Ekim 2011 arasında fiziki ortamda düzenlenen tüm gıyabi tutuklama kararları ve yakalama emirlerinin adli kolluk birimleriyle iletişim halinde gözden geçirilerek, kayıtların UYAP’ta güncelliğinin sağlanması istenmişti. UYAP’taki güncellemeler ve adrese dayalı kayıt sistemine karşın yargı tebligatlarındaki özensizlik nedeniyle benzer sorunlar yaşanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle