GeriGündem "3 yıl seçim yok"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"3 yıl seçim yok"

"3 yıl seçim yok"
refid:17729264 ilişkili resim dosyası

Kapadokya ziyaretinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış çok önemli bir siyasi mesaj verdi.

Bağış, "Şu anda bie seçim süreci yaşıyoruz ancak 12 Haziran'dan sonra Türkiye 3 yıl seçimsiz bir dönem yaşayacak" diye konuştu.

Bu cümlenin anlamı şu; Bağış bu cümleyle Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2014'te mi 2012'de mi olacak tartışmasına kendi açısından son noktayı koydu ve seçimlerin 2014'te olacağını dolaylı yoldan kayıtlara geçirdi.   

Daha önce kabinedeki bazı isimler Cumhurbaşkanlığı seçimlerimi tam anayasa değişikliği ile 5 yılda bir yapılmasını öngörüldüğünü bu durumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de 2012'de sona ereceğini vurgulamışlardı.

Bağış ise Gül'ün görev süresnin 2014'te sona ereceğinin altını çizmiş oldu. Bağış AB Büyükelçileri ve basına hitaben yaptığı konuşmada ayrıca muhalefete de "çiçek" attı.

Seçim meydanlarındaki gergin söylemlere rağmen Bağış, muhalefete partilerinin AB konusunu meydanlara hiç getirmemelerinden övgüyle bahsetti ve "Muhalefetimizde AB' yi siyasete malzeme yapmıyor. Bu da AB'nin üzerinde uzlaşılmış bir proje olduğunu gösteriyor" dedi.

Nevşehir Valisi Abrurahman Savaş'ın ağırladığı konuklara bir de Hacıbekteş üzerinden mesaj veren Bağış, "Ahde vefa ilkesi bir ilim yoludur. Bu yolda gitmeyenleri, yolun dışına çıkanların sonu hüsrandır, karanlıktır." dedi.

AB BALONU HAVALANAMADI

Kapadokyadayız...Avrupalı büyükelçiler ve gazeteciler 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle Kapadokya'da. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından ağırlanıyoruz.

Gezinin can alıcı yeri balonla yapılacak Kapadokya turu. Daha gitmeden burada bineceğimiz balonlara ismini takmıştık bile

AB balonu...

GEZİDEN FOTOĞRAFLAR

Ama Türkiye'nin 40 yıldır AB yolunda yaşadıığı engeller Kapadokya'da balonu da vurdu. Bu kez sorunlar ne Rumlar ne de Sarkozy'di. AB balonunu hava durumu vurdu. Hava çok rüzgarlı olduğu için balon havalanamadı. Sadece kontrollü şekilde ipleri çözülmeden 10 metre kadar havalandırıldı.

Balonun sepetine binip havalanamadık ama şişerken gerek Bağış gerek büyükelçiler gerekse biz balonun içine girip bol bol poz verdik.

Bağış ta hemen espriyi yaptı "Balonun sepetine binemedik ama bir şekilde içine girdik"

/images/100/0x0/55eab3d8f018fbb8f8914a31
 

Bağış sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Gerçekten burası, belki de dünya tarihinin en eski medeniyet merkezlerinden bir tanesi. Büyükelçilere bunu göstermek istemiştik. Her ne kadar havadan görememiş olsalar da yerden gelmeleri de bu gerçeği anlamaları için çok muazzam bir tecrübe oldu. Kapadokya'nın misafirperver insanlarının sıcakkanlılığını görmeleri, bizim zaten amacımıza ulaşmamız için yeterliydi. Bugün burada belki sepetin içine belki giremedik  ama balonun içine girdik. Bizim, Avrupa Brilği sürecimize benziyor. Önümüze çıkan bütün engellere rağmen, AB üyesi ülkelerdeki bazı siyasilerin Türkiye'yi iç politika malzemesi yapmalarına rağmen, Türkiye, bir şekilde AB içine girecektir. Mutlaka o sürecin içinde olacaktır. Belki sepetin içine almak istemeyeceklerdir ama balonun içine girecektir. Türkiye kararlıdır. Çünkü rahmetli Menderes'in 1959'da başlattığı süreç, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'nin şeffaflaşması, Türkiye'nin zenginleşmesi için Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine çıkması için çok önemli bir süreçtir. Biz o süreçte, işimizi kararlılıkla yürütüyoruz. Türkiye, yaptığı reformlarla kendi bölgesindeki ülkelere ilham kaynağı olmuş bir ülketdir. Onun için bizim sloganımız belli: 'Durmak yok, yola devam.'  Gerekirse uçarak, gerekirse koşarak, gerekirse yürüyerek gerekirse zıplayarak... ama Türkiye kesinlikle yükseleyecek. Türkiye bugün dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi. Türkiye bugün Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip, en hızlı büyüyen nüfusuna sahip, en güçlü ordusuna sahip, enerji kaynaklarına en rahat ulaşabilen ülke. Türkiye, doğunun en batılı, batının en doğulu ülkesi. Bugün burada Kapadokya'da bunu birkez daha göstermiş olduk. Avrupa kelimesinin tarihte Anadolu'da yaşamış bir prensin adı olduğunu düşünürseniz, Paris kelimesinin tarihte Anadolu'da yaşamış bir prensin adı olduğunu düşünürseniz, aslında bugün üyesi olmaya çalıştığımız AB üyesi ülkelerin bizimle ne kadar ortak bir tarihi paylaştıklarını, köklerimizin aslında hepsinin aynı noktaya gittiğini, kendilerinin anlamaları için bu ziyaret bir vesile oldu. "

Nevşehir Valisi'nin çalışalarını da öven Bağış, gün içindeki etkinliklere Türkiye'nin AB'ne katkılarını yerinden görmüş olacaklar.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle