Gündem Haberleri

  3 yazara tahkir ve tezyif davası

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 16:51 | Son Güncelleme:

  Bazı yazılarında askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif ettikleri öne sürülen Ahmet Altan, Ali Bayramoğlu ve Gülay Göktürk hakkında beş ayrı dava açıldı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamelerden birinde, yazar Ahmet Altan tarafından kaleme alınan, Aktüel Dergisi'nin 22 Temmuz 2000 tarihli sayısındaki ''Sarıkamış'tan Akdeniz'e'' başlıklı yazıda, ''Askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif etmek'' suçunun unsurlarının bulunduğu belirtildi.

  İddianamede, Ahmet Altan ile derginin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Tunalı'nın, eylemlerine uyan TCK'nın 159. maddesinin 1. fıkrası gereğince 1 ile 6'şar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

  Aktüel Dergisi'nin 22 Şubat 2001 tarihli sayısında yayınlanan ''Oralarda Geceler'' başlıklı yazıya ilişkin hazırlanan başka bir iddianamede de Ahmet Altan ve Murat Tunalı'nın, yine aynı suçtan aynı cezaya çarptırılmaları talep edildi.

  Sabah Gazetesi'nde 8 Şubat 2001'de ''Silopi'ye yolculuk'' ve 24 Şubat 2001'de ''Asker ve muhalefet'' başlıklı yazılardan dolayı yazar Ali Bayramoğlu ve suç tarihinde gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü olan Semra Uncu'nu hakkında da her yazı içi ayrı dava açıldı.

  ''Askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif etmek'' suçlarından açılan bu davaların iddianamelerinde, Bayramoğlu ve Uncu'nun her dava için 1 ile 6'şar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmaları öngörüldü.

  Yine Sabah Gazetesi'nin 8 Şubat 2001 tarihli sayısında yer alan ''Güneydoğu'daki karadelik'' başlıklı yazıdan dolayı yazar Gülay Göktürk ile Semra Uncu hakkında başka bir dava daha açıldı.

  Göktürk ve Uncu'nun, bu dava kapsamında ''Askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif etmek'' suçundan 1 ile 6'şar yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

  Ayrı ayrı açılan bu davaların görülmesine, önümüzdeki günlerde basın davaları konusunda ihtisas mahkemesi olan İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı