Gündem Haberleri

  3’üncü turist uzaya çıktı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  02.10.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Ruslara 20 milyon dolar ödeyen Amerikalı işadamı Gregory Olsen (60), dün Soyuz aracıyla 10 günlük uzay yolculuğuna başladı. Olsen, üçüncü uzay turisti olarak tarihe geçti.

  DÜN sabah saatlerinde Kazakistan’daki Baykonur üssünden uzaya fırlatılan Soyuz aracında Gregory Olsen’in yanı sıra Rus kozmonot Valery Tokarev ile Amerikalı astronot William McArthur da bulunuyor. 10 gün sürecek olan turistik uzay serüveninin ardından Olsen, Uluslararası Uzay Üssü’nde bulunan Sergey Krikalev ve John Philips eşliğinde dünyaya geri dönecek.

  Hem gezi, hem araştırma

  Baykonur üssünde uzay aracına binmeden önce tam anlamıyla turist olmadığını savunan Olsen, ‘Benim uzmanlık alanım kızılötesi ışınlarla kontrol sistemleri geliştirmek. Uzay İstasyonu ziyaretim sırasında işimle ilgili araştırmalar da yapma fırsatı elde edeceğim’ dedi. Soyuz’un, fırlatılıştan 9 dakika sonra yörüngeye oturduğu açıklandı. Californialı işadamı Dennis Tito, 20 milyon dolar ödeyerek 2001 yılında uzaya giden ilk turist olmuştu. Bir yıl sonra ise Güney Afrikalı Mark Shuttleworth, uzay adamlarıyla Uluslararası Uzay Üssü’ne gitmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı