Gündem Haberleri

  3’üncü Balkan Savaşı

  Umut ERDEM / SOFYA
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Lideri Bahçeli, Balkanlar’daki Türklerin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi. 1’inci Balkan Savaşı’ndan bu yana ayrımcılık politikasının sürdürüldüğünü belirten Bahçeli, “Slogan ürettiler, ‘Balkan barışı’ diye. Bu, diplomasi aracılığıyla sürdürülmeye çalışan 3’üncü Balkan Savaşı’dır” dedi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balkan gezisinin son durağı olan Bulgaristan’da ilk olarak Bulgaristan Bağımsız Türk Milletvekili Kasım Dal ile bir araya geldi. Dal, ekonominin kötü olduğunu belirtince MHP Lideri Bahçeli, AB sürecinde hak ve özgürlükler konusunda Bulgaristan’da aşırı bir beklenti oluştuğunu ancak bu beklentinin karşılanmadığını söyleyerek, “AB Müslüman Türk’ün dışında her şey için çalışıyor” dedi.

  Gizli asimilasyon

  Bahçeli, Dal’ın ardından kaldığı otelde Hak ve Özgürlükler Hareketi yöneticileriyle de görüştü. Hareketin Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Grup Başkanvekili Lütfü Mestan, “Gizli asimilasyon politikası devam ediyor. 15 Eylül’de Türkler, Türçe’nin zorunlu ders statüsüne alınmamasını protesto için çocuklarını okullara göndermeyecek” dedi. Mestan, Kültür Bakanı’nın Türkiye’de üst düzeyde ağırlanması ve fotoğraf çektirerek, “Türkiye ile sorunumuz yok” mesajı vermesini de eleştirdi. Bunun üzerine Bahçeli, “Bu da bizim gafletimiz” yorumu yaptı.

  100 yılı okumamışız

  Bahçeli, Mestan’a şunları söyledi: “Biz ülke olarak 100 yılı okuyamamışız kusura bakmayın. 1’inci Balkan Savaşı’nın amacı belliydi. Bu amaç doğrultusunda önemli çalışmalar yürütüldü. Ayrımcılık teşvik edilerek, üniter devletler kurulması sağlandı ve Balkanlar parça parça oldu. Ancak devam eden ortak bir çalışma var. Buradaki Türkleri ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma var. Zulümlerle de karşı karşıya kalınıyor. Arkasından yeni slogan ürettiler, ‘Balkan barışı’ diye. Bu, diplomasi aracılığıyla sürdürülmeye çalışan 3’üncü Balkan Savaşı’dır. Mermisi, silahı diplomasidir. Bir savaş ile karşı karşıyayız. Çok dikkatli olmak zorundayız.

  Hedef sizi bölmek

  Türk varlığını buradan silmekle alakalı çalışmalar var. Sizi bölmek bir ara hedeftir. Hareketiniz Bulgaristan’daki ‘Müslüman Türk’ hareketidir. Sizi küçültmeye çalışıp, organize olan siyasi grupların arasına serpmek istiyorlar. Hiç yalnız değilsiniz, milletimizin büyük çoğunluğu sizle beraberler.”   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı