GeriGündem 3 tutuklu akademisyene Boğaziçi desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 tutuklu akademisyene Boğaziçi desteği

3 tutuklu akademisyene Boğaziçi desteği

Boğaziçi Üniversitesi’nden yaklaşık 100 öğretim üyesi, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan meslektaşları Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’un tutuklanmasına tepki gösterdi. Akademisyenler “Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz” dedi.

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Güney Kampusu önünde toplanan öğretim üyeleri, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan meslekteşları Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy’un serbest bırakılmasını istedi. Öğrencilerin de destek verdiği eylemde ortak açıklamayı okuyan Endüstri Mühendisliği’nden Doç. Dr. Aybek Korugan özetle şöyle dedi:

BOĞAZİÇİ TARİHİNDE İLK
“Tarihinde ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi tutuklanmıştır. Esra Mungan ‘terör örgütü propagandası’ ile suçlanmıştır. Bu suçlamayı kabul edilemez buluyoruz. Mungan’ın bugün olması gereken yer hapishane değil, 15 senedir ders verdiği, araştırmalar yaptığı üniversitedir. Hiçbir öğretim üyemiz terörü özendirecek söz ve davranışlarda bulunmamıştır, bulunmaz. Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerde üniversite olmaz, ders verilemez, araştırma yapılamaz ve bilimsel gelişme durur. Mungan ve onunla birlikte tutuklanan meslektaşlarımız Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Meral Camcı ve sınırdışı edilen Chris Stephenson anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır. Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz.”

DERS İÇİN METRİS’E
Akademisyenlere destek için bir grup öğrenci de Metris Cezaevi önünde protesto gösterisi yapmak istedi. Cezaevi önünde oturma eylemi yapan 7 kişi polislerce gözaltına alındı. Ardından da Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma Ağı üyesi yaklaşık 20 kişi cezaevi önünde ders yapmak istedi. Polis yine izin vermedi. Eyleme tutuklu akademisyen Muzaffer Kaya’nın babası Müslüm Kaya da katıldı. Kaya “Çocuğum ve arkadaşları serbest bırakılsın” dedi. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle