GeriGündem 3 saatte sular altında kaldılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 saatte sular altında kaldılar

ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi Karapınar Beldesi'nde aralıksız 3 saat süren yağmur, sele neden oldu.

Ev ve işyerleri sular altında kaldı 

Belde su altında kalırken, otomobil, motosiklet, ev ile işyerindeki eşyalar sel sularına kapıldı.

Çaycuma'ya bağlı 3 bin 100 nüfuslu Karapınar Beldesi'nde saat 01.30 sıralarında gök gürültüsüyle birlikte sağanak yağmur başladı. Aralıksız 3 saat süren yağmur nedeniyle beldeden geçen Eski ve Yeni Dere taştı. Suların altında kalan beldede, ev ve işyerlerini su bastı. Otomobil, motosiklet, ev ve işyerindeki eşyalar sulara kapıldı. Beldede oturanların müdahalesi ile hayvanlar telef olmaktan son anda kurtarıldı. Sel nedeniyle beldede parkeler kalkarak yollar kullanılamaz hale geldi. Ekili alanlar zarar görürken, ağaçlar kökünden söküldü. Su şebekesi ve elektrik hatları zarar görünce belde susuz ve elektriksiz kaldı. Memoğlu ve Çukur köprülerinin yıkılması nedeniyle bazı mahallelere ulaşım sağlanamadı.

Belde sakinleri, sel nedeniyle derelere sürüklenen eşyalarını topladı. Jandarma ekipleri olası yağmala olayına karşı beldede önlem aldı. Serası ve tost ekmek sattığı seyyar arabasını kaybeden 2 çocuk annesi 35 yaşındaki Müfret Karabatak, gözyaşlarını tutamadı. Eşi Abdullah'ın bir gemide çalıştığını belirten Karabatak, ellerini havaya açarken “Ekmek teknelerim gitti. Bu borcun içinde ne yiyeceğim? Kurduğum seradan domates satıp çocuklarıma ekmek parası yapıyordum. Herşeyim gitti. Yaşama ümidimi kaybettim” diyerek ağıt yaktı.

Belde sakinleri yağmurun durması ve sel sularının çekilmesiyle birlikte sabahın ilk ışıklarında başladığı temizlik çalışmalarında zarar gören eşyalarını dışarıya çıkardı. Cadde ve sokaklarda sel sularının sürüklediği çok sayıda eşya olduğu göze çarptı. Sel sularının sürüklediği bazı otomobiller bir başka araca veya ağaca çarparak durabildi.

Zonguldak- Bartın karayolunun 60'ıncı kilometresinde belde girişindeki kavşakta yaklaşık yarım metre yüksekliğinde su birikmesi nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanabildi. Otomobiller biriken su nedeniyle yoldan geçemezken, kamyon ve kamyonetler suyun içerisinde güçlükle geçebildi. Karapınar Belde Belediyesi Başkanı AKP’li Ercan Kınaç, belde olarak ilk defa böyle bir felaketle karşılaştıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Aralıksız 3 saat süren sağanak yağmur nedeniyle belde bu hale geldi. Birinci kattaki vatandaşlar ikinci kattaki komşularına çıkarak canlarını kurtardı. Su altında kalan ev ve işyerlerinde hasar çok. Beldemizde bulunan iki ekmek fabrikasının da zarar görmesi nedeniyle belde ekmeksiz, susuz ve elektriksiz kaldı. Çaycuma Belediyesi su tankeri göndererek halkımızın su ihtiyacını karşılıyoruz. Sevindirici olan can kaybının olmaması.”

Beldeye gelerek halka geçmiş olsun temennisinde bulunan Çaycuma Kaymakamı İsmail Kaygısız ise, “Çok kötü bir durum. Tek tesellimiz can kaybının yaşanmaması. Su şebekesi, yollar tahribat gördü. Elektrik enerjisi verilemiyor. Çok üzgünüz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle