GeriGündem '3 milyon mülteci daha gelmek istiyor'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'3 milyon mülteci daha gelmek istiyor'

'3 milyon mülteci daha gelmek istiyor'

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İran üzerinden Türkiye’ye yönelik yeni bir göç tehlikesine dikkat çekti. Kaynak, “İran sınırından Türkiye’ye gelmek isteyen 3 milyona yakın mülteci var. Bunlar daha çok Afgan vatandaşı” dedi. Türkiye’nin terörle mücadele ettiğini anlatan Veysi Kaynak, Hürriyet’e şöyle konuştu:

“Bizim saptamalarımıza göre, İran üzerinden Türkiye’ye gelmek isteyen 3 milyona yakın mülteci var. Bunlar daha çok Afgan. Amaçları Türkiye’den girip Avrupa ülkelerine geçmek. Biz bunlara engel oluyoruz. Türkiye terörle mücadele yasasını gevşetirse, Türkiye’nin olduğu kadar Avrupa’nın da güvenliğini

3 milyon mülteci daha gelmek istiyor
riske atmış oluruz. Biz Türkiye’nin de Avrupa Birliği’nin de güvenliğini riske atmak istemiyoruz. Sadece bu yıl 3 bin kaçak izinsiz geçiş yakaladık. İzinsiz geçişlerin engellenmesinde hiçbir taviz vermeyeceğiz. Bunları Türkiye’ye sokmayacağız. Türkiye bu izinsiz geçişlerle çok ciddi mücadele ediyor.”
Veysi Kaynak, CNN Türk’te katıldığı ‘Hafta Sonu’ adlı programda da Hakan Çelik’in gündeme ilişkin soruları yanıtlarken Geri Kabul Anlaşması’nın geleceğine ilişkin bir soru üzerine anlaşmanın her iki tarafa da yükümlülükler getirdiğine değinerek, şu bilgileri paylaştı:

“Üç temel konu var bu anlaşmada. Birincisi, her bir izinsiz mülteciye karşılık, onlar Türkiye’ye iade edecek, Türkiye de geri kabul merkezinden bir mülteciyi Avrupa’ya gönderecek. İkincisi, Türkiye’nin göçmenlerle ilgili katlandığı maliyetin bir kısmı yine mültecilere harcanmak üzere mali katkı olarak verilecek. Türkiye’nin bütçesine girmeyecek bir rakam bu. 3 milyar avro idi. Üçüncüsü, bununla beraber vatandaşlarımızın Avrupa’ya serbest dolaşımına da imkân verilecekti. AB, bu üçüncü şart için yeni maddeler öne sürdü. Türkiye bunun 69’unu mart ayının sonuyla mayıs ayının başı arasında tamamladı. Dediler ki ‘Terörle mücadele yasanızı gevşetin.’ Cumhurbaşkanımızın ‘Avrupa kendisi sokağa çıkamaz hale gelebilir’ sözü bir tehdit olarak değil, bir uyarı olarak algılanmalı. Biz eğer terörle mücadele yasamızı gevşetirsek, Avrupa kendisini nasıl güvende hissedecek?”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle