Gündem Haberleri

  3 madenciye DNA testi yapılacak

  Nurettin KURT Esra KAYA / ZONGULDAK
  22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zonguldak’ta göçükte can veren madencilerden 3’ünün kimliği belirlenemediği için madenden çıkarılamayan 2 işçinin isimleri de bilinmiyor.

  CENAZE TÖRENLERİNDEN FOTOĞRAFLAR

  GRİZU PATLAMASI İÇİN SUÇ DUYURUSU

  Bakan Dinçer, kimlikler için DNA testine başvurulabileceğini söyledi.

  KARADON maden ocağındaki grizu patlamasında ölen 28 işçinin cesedi ocaktan çıkarılırken, göçük altındaki 2 işçiye dün akşam saatlerine kadar ulaşılamadı. Ocaktan çıkarılan işçilerden 3’ünün kimlik tespiti yapılamadığı için madenden çıkarılamayan 2 işçinin isimleri de belirlenemiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  Herkes bedelini öder

  “Teşhis edilemeyen üç madencinin kimliklerini belirleyemezsek, DNA testine başvurulabilecek. İhmal olup olmadığını inceleyecek noktaya gelemedik. Sorunun kaynağının tespit edilebilmesi için göçüğün kaldırılması lazım. Başbakanlık Acil Durum Fonu, cenazelerin kaldırılması, ailelerin harcamaları için destek sağlayacak. Ama ondan daha önemlisi, bu işçilerin bizde hakları var. Biz bu hakları kendilerine teslim edeceğiz. Çalışan bütün arkadaşlarımız sigortalıydı, kayıt dışı yok.” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, gazdan zehirlendiği söylenen işçilerin madene inerken yanlarında gaz maskesi olup olmadığına yönelik tartışmaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi: “Biri gaz maskesini almamışsa, -bu işçi kardeşimiz de olabilir, işveren, özel sektör de olabilir- bunun denetlenmesi konusundaki Türkiye Taşkömürü Kurumu yetkilisi kimse bedelini öder. Bu konuda babamızın oğlu olsa hiçkimse göz yummamızı beklemesin. Bu konuda hiçbir tahammülümüz yok.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı