Gündem Haberleri

  3 kıtada köprüler kuracaklar

  A.A.
  14.07.2007 - 11:35 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi (EÜ) öğretim elemanları ile öğrencilerinden oluşan 8 kişilik motosikletli ekibin, 9 Temmuz günü başladıkları ve “Köprüler kurmak” adını verdikleri 3 kıtayı kapsayan yolculuğu sürüyor.

  Gezinin ilk günü Kuşadası'nda konaklayan ekip, durum değerlendirilmesi yaptıktan sonra yolculuğu aynı motivasyonla sürdürme kararı aldı. Yrd. Doç. Dr. Bintuğ Öztürk başkanlığındaki ekip, ikinci gün sabah erken saatlerde Fethiye Ölüdeniz'e doğru yola çıktı. Yol boyunca turizm merkezlerinden geçen ekip, vatandaşlar ve turistler tarafından yoğun ilgi gördü. Ölüdeniz'de kamp kuran ekip elemanları, burada gezi notları ve görüntü kaydı yaptılar.
  Üniversiteli grup, her gün 300 kilometre yol kat ettikten sonra Antalya, Mersin ve Hatay güzergahını takip ederek, Suriye'ye geçiş yaptı.
  Gezi boyunca Suriye'nin ardından Lübnan, İsrail, Ürdün, Mısır, Tunus, Libya, Cezayir, Fas, İspanya, Fransa, Monako, İtalya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere Akdeniz'e kıyısı olan 21 ülkenin yer aldığı bir parkurun tamamlanması hedefleniyor. 54 gün sürecek yolculuk sırasında “Türk mührü” taşıyan beldeler ve tarihi eserler kaydedilerek, tarihi mirasın bir envanteri de çıkarılacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı