Gündem Haberleri

  3 kadından biri tanıdığının tacizine uğruyor

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BİRLEŞMİŞ Milletler Nüfus Fonu'nun (UNFPA) raporuna göre, endüstrileşmiş ülkelerde uygulanan cinsel saldırı ve şiddet, 15-44 yaş grubundaki kadınların sağlıklı geçirebilecekleri her 5 yıldan 1 yılını çalıyor. Her 3 kadından biri, tanıdıkları bir kişi tarafından dövülüyor, cinsel ilişkiye zorlanıyor ya da taciz ediliyor. Her 4 kadından biri, gebelikleri sırasında tacize uğruyor. Özellikle Asya'da gebelik sırasında bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi sonucu yapılan düşükler, kız çocuklarının öldürülmesi ya da ihmal sonucu en az 60 milyon kız çocuğu kayıp. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ile UNFPA'nın işbirliğince düzenlenen toplantının açılışını UNFPA Türkiye Temsilcisi Alaın P. Mouchıroud yaptı.

  UNFPA tarafından yayımlanan ‘‘Dünya Nüfusunun Durumu 2000’’ raporu bu yıl da bütün dünya ülkeleriyle eş zamanlı olarak düzenlenen toplantı ile basına tanıtıldı.

  Rapora göre, gebeliklerin yaklaşık 3'te biri (yılda 80 milyon) istenmeyen ya da zamanlaması yanlış gebelik. Gelişmekte olan ülkelerde 500 bin anne ölüyor ve doğumların sadece yüzde 53'üne sağlık personeli yardımcı oluyor. Her yıl 52 milyon 400 bin kadın sağlık hizmetlerine ulaşamıyor ve 38 milyon kadın doğum öncesi bakım hizmeti alamıyor. Her yıl yaklaşık 50 milyon kadın düşük yapıyor. 78 bin kadın düşüğe bağlı nedenlerle ölüyor. Düşük yapan kadınların en az 4'te biri 15-19 yaşları arasında. Geçen yıl sonunda HIV ve AIDS'le yaşayan kişilerin sayısı 34 milyon 300 iken, bu hastalıklardan 18 milyon 800 bin kişi de hayatını kaybetti. Bu hastalıkların en yoğun görüldüğü ülke olan Afrika, dünya sıralamasında 4 sırada yer alıyor.

  Yaşları 5-15 arasında değişen 2 milyon kız, her yıl fuhuşa sürülüyor. Her yıl 5 bin kadın akrabaları tarafından katlediliyor ve namus uğruna öldürülüyor.

  Raporda, ‘‘Erkeklerin kadın sağlığına önem vermelerini destekleyen programlar geliştirilmeli, cinsiyet eşitsizlik konusundaki tartışmalara katılımı sağlanmalı, bu eşitsizlik nedeniyle erkeklerin ve toplumun ödediği bedel anlatılmalıdır. Savunuculuk çalışmaları, toplumsal cinsiyete duyarlı bir eğitim, yasal değişikliklerin sağlanması, etkin bir uygulama, kurbanlar için güvenli seçeneklerin sunulabilmesi, şiddetin ortadan kalkması için gereklidir’’ denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı