GeriGündem 3 gün daha donduracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 gün daha donduracak

İstanbul'da günlerce önceden öngörülen kar yağışı bu sabah başladı. Kar yağışı önümüzdeki 3 gün daha devam edecek.

Bu gün (Pazartesi); Ege ve Akdeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz sahillerinde yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülen yağışlar önümüzdeki 3 gün daha devam edecek.

Tüm yurtta azalan hava sıcaklığında hafta sonuna kadar önemli bir değişiklik olmayacak. Poyraz yurdun kuzey ve batı kesimlerinde Perşembe gününe kadar kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmeye devam edecek.

Poyraz fırtınası ile kuzey, iç ve doğu kesimlerde görülecek kar yağışları ve kuvvetli buzlanmanın neden olabileceği olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir.

DENİZLERDE FIRTINA VE TAM FIRTINA BEKLENİYOR

Bu gece (Cumartesi) saatlerinden itibaren Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege’de rüzgar yıldız ve karayelden 8 kuvvetinde (60-70km/s) fırtına şeklinde esemesi bekleniyor.

Pazar günü rüzgar Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’de yıldız ve poyrazdan, Güney Ege ve Batı Akdeniz’de kıble ve keşişlemeden 8 kuvvetinde (60–70km/s) fırtına şeklinde, Kuzey Ege’de yer yer 9 kuvvetinde ( 80-90 km/s) Kuvvetli fırtına, Doğu Akdeniz ile Doğu Karadeniz’de gündoğusu ve poyrazdan 7 kuvvetinde (50-60 km/s) fırtınamsı rüzgar şeklinde esmesi bekleniyor.

Pazartesi günü Karadeniz, Marmara ve Ege’de 9 ( 80-90 km/s) kuvvetli fırtına, Kuzey Ege’de yer yer 10 kuvvetinde ( 90-100 km/s) TAM FIRTINA şeklinde esmesi beklenmektedir.

Hava: Pazar günü; Doğu Karadeniz dışında tüm denizlerimizde yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar görülürken, Pazartesi günü; Karadeniz ve Marmara’da etkili kar yağışı, Ege ve Akdeniz’de etkili yağmur bekleniyor.

Denizlerimizde kuvvetli rüzgar ve fırtına ile etkili yağışların oluşturacağı olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Soğuk hava ve kar yağışı yurt genelinde yaşamı olumsuz etkiliyor. Van, Hakkari, Ağrı, Kayseri, Sivas, Eskişehir, Diyarbakır, Bilecik ve Kırıkkale'de 3058 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

İSTANBUL VALİ YARDIMCISI: İSTANBUL'DA OLUMSUZ BİR DURUM YOK

İl Afet Yönetim Merkezi'nden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, kentte kar yağışı nedeniyle şu anda olumsuz bir durum yaşanmadığını bildirdi.

Karahasanoğlu, kentin iki yakasında da kar yağışının devam ettiğini belirterek, İl Afet Yönetim Merkezi'nde her kurumdan bir yetkili bulunduğunu ve durum değerlendirmesi yaptıklarını anlattı.

Her yarım saatte bir ilçelerden bilgi aldıklarını, ekiplerin de olası bir müdahale için hazır bekletildiğini kaydeden Karahasanoğlu, ancak şu an için kentte kapalı hiçbir güzergah bulunmadığını belirterek, “İlde şu anda olumsuz bir durum yok” dedi.

Karahasanoğlu, olumsuz hava koşulları nedeniyle kentte 25 maddi hasarlı kaza yaşandığını ve boğaz trafiğinin çift yönlü olarak gemi geçişlerine kapalı olduğunu da hatırlattı.

EDİRNE, TEKİRDAĞ VE KIRKLARELİ

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde kar yağışı ile kuvvetli poyraz günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, sabah erken saatlerde başlayan hafif kar yağışı ve saatteki hızı 50 kilometreye ulaşan poyraz, etkili oluyor.

Edirne'de hava sıcaklığının eksi 8 derece olduğunu bildiren yetkililer, rüzgarın etkisiyle hissedilen sıcaklığın eksi 10'unun üzerinde olduğunu belirttiler. Yarın hava durumunda herhangi bir değişiklik beklenmediğini ifade eden yetkililer, çarşamba gününden itibaren yağışın olmayacağını ve parçalı bulutlu havanın etkili

TOPBAŞ: "İSTANBUL KARLA YAŞAMAYI ÖĞRENECEK"

İstanbul’da bugün başlayan kar yağışı ilgili gerekli önlemlerin yaşandığını, şimdiye kadar sorun çıkmadığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Şu anda kentte problem yok. Karla ve buzla yaşamayı artık bu şehir öğrenecek" dedi.

Topbaş, cuma gününden bu yana ana arter ve yollarda yürüttükleri solüsyon ve tuzlanma çalışmalarının etkisiyle İstanbul’da yer yer 3-4 santim kar yağışı olmasına karşın, trafikte problem yaşanmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Şu anda kentte problem yok. Karla ve buzla yaşamayı artık bu şehir öğrenecek" dedi. Kadir Topbaş, İstanbul Büşükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) İstanbul’da kötü hava koşullarına ilişkin alınan önlemleri değerlendirdi.

Topbaş, İstanbul’un 209 noktasında 3 bine yakın personel, 660 aracın kötü hava koşulları nedeniyle oluşabilecek sorunlara müdahale için hazır tutulduğunu belirten söyledi. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ve rüzgarın etkisi nedeniyle köprülerde geçişte yoğunluk yaşandığını belirten Topbaş, köprülerde ilave şerit uygulamasına geçmeye gerek duyulmadığını, geçişlerin şu saat itibariyle normale döndüğünü kaydetti. Rüzgar nedeniyle İstanbul Deniz Otabüsleri (İDO) seferlerinden bazılarının iptal edildiğini vurgulayan Topbaş, İETT’nin ek seferler koyduğunun altını çizdi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgelere göre, rüzgarın yer yer 90 kilometre saate ulaştığını aktaran Kadir Topbaş, siyah buzlanma, kar yağışı ve rüzgara karşı vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.

"İSTANBUL’DA KAR SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK"

Topbaş, çarşamba ve perşembe öğle saatlerine kadar kar yağışının devam edeceği tahminini aktararak, "Şu anda kentte problem yok. Karla ve buzla yaşamayı artık bu şehir öğrenecek. Bu sene ki yağışlarda hiç sel olayı olmadıysa, artık kar olayı da İstanbul’da bir sorun olmaktan inşallah çıkacaktır" dedi.

BÜYÜKŞEHİR RADYO YAYINI İSTİYOR

AKOM’un kar yağışı ve hava koşullarına ilişkin bilgileri cep telefonlarına aktardığına söyleyen Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AKOM’un radyo yayını için talepte bulunduğunu kaydetti. Topbaş, radyo yayınına ilişkin yasal süreç tamamlanıncaya kadar, vatandaşların hava koşulları konusunda cep telefonlarına gönderilecek mesajlarla bilgilendirileceğini ifade etti.

SOLÜSYON VE TUZLAMA TRAFİĞİ RAHATLATTI

İstanbul’da yer yer 3-4 santim kar yağışı olmasına rağmen, trafikte problem yaşanmadığını işaret eden Topbaş, bunu, cuma gününden bu yana ana arter ve yollarda yürüttükleri solüsyon ve tuzlanma çalışmalarının sonucu olarak değerlendirdi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, yollardaki buzlanmayı ve donmayı önlemek amacıyla kullanılan solüsyonun pahalı olduğunu olmasına karşın çevreci olduğunu söyleyen Topbaş, 500 ton civarındaki solüsyonun özellikle köprü üstlerinde ve viyadüklerde kullanıldığını söyledi.  Topbaş, solüsyonun 72 saat etkisi olduğunu kaydetti. Topbaş, trafikte özel araç sayısının az olduğuna da dikkat çekerek, uyarıları dikkate aldıkları için

olacağını kaydettiler.

3058 KÖY YOLU KAPANDI

Kar nedeniyle Van'da 220, Hakkari'de 100, Ağrı'da ise 506 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel Müdürlüğü Karla Mücadele ekipleri, söz konusu köylerde yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri de Yüksekova-Dağlıca, Yüksekova-Şemdinli-Alan ile Hakkari-Çukurca ayrım 9. Bölge Hududu yollarında ulaşımın sağlanamadığını, yol açma çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü kaydettiler.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Van ve Hakkari'de zaman zaman kar yağışı beklendiğini, dün gece eksi 14 derece olan hava sıcaklığının bulutlanma nedeniyle bugün eksi 8 dereceye yükseldiğini belirttiler.
Gece saatlerinde karayollarında buzlanma oluşacağına dikkati çeken yetkililer, sürücüleri uyardılar.

KAYSERİ

Kayseri'de sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Pınarbaşı, Sarız, Yahyalı, Develi, Özvatan, Felahiye ve Tomarza ilçelerine bağlı 120 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapanan köy yollarında kar temizleme çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Kar yağışı nedeniyle Kayseri-Malatya karayolunun Pınarbaşı-Gürün, Kayseri-Sivas karayolunun Beştepeler, Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun ise Dokuzdolanbaç bölgelerinde ulaşımın güçlükle yapılabildiği, zincir takmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmediği belirtildi.

SİVAS

Sivas'ta 379 köy yolunda ulaşım sağlanamadığı, 22 köye elektrik verilemediği bildirildi.

Yetkililer, telefon nakil hatlarında oluşan arıza nedeniyle 42 yerleşim birimiyle de haberleşme sağlanamadığını belirttiler. Bu arada kent merkezinde de kar yağışı nedeniyle trafikte aksamalar meydana geliyor. Belediye ekiplerinin ise ana arterlerde iş makineleriyle başlattığı kar temizleme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

DİYARBAKIR

Köye Yönelik Hizmetler Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle Diyarbakır'da yaklaşık 1300 köy ve mezra yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Bu yollarda kar temizleme ve yol açma çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

Bu arada, tüm kenti etkisi altına alan kar yağışı sonucu kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Şehir merkezinde trafik ekipleri, zincir takmayan araçların trafiğe çıkmasına izin vermiyor, Dicle Üniversitesi yolu da yağış yüzünden trafiğe kapandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de 30 ekiple kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

ESKİŞEHİR VE BİLECİK

Kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Eskişehir'de, Köye Yönelik Hizmet Birimi ekipleri merkez ve tüm ilçelerde yolu kapalı 300'e yakın köyün yolunu açmak için çalışmalara başladı.

Karayolları ekipleri de şehri çevre illere bağlayan karayollarında, Büyükşehir Belediyesi ile alt kademe Odunpazarı ve Tepebaşı belediyeleri de kent merkezindeki yollarda tuzlama çalışması yapıyor.

Trafik ekipleri, sürücüleri, trafiğe araçlarında zincir olmadan çıkmalarına izin vermiyor.

KIRIKKALE

Kırıkkale'nin Delice İlçesi'nde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 30 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Ankara-Samsun karayolunda ise ulaşım güçlükle sağlanıyor.

BOLU DAĞI'NDA ULAŞIM AKSADI

Bolu Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, D-100 Karayolu'nun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı ve sis nedeniyle önlemlerini artırdı.

Trafik ekipleri, Bolu Dağı güzergahını kullanan sürücülerin kar yağışına, sise ve buzlanmaya karşı daha duyarlı olmalarını isteyerek, sürücüleri hız limiti ve yakın takip konusunda uyarıyor.

Bu arada, karayolları ekipleri de Bolu Dağı'nda etkili olan karla mücadele için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle