Gündem Haberleri

  3 er, hâlâ kayıp

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunceli-Bingöl sınırı kırsal alanında meydana gelen çığda ‘‘beyaz ölüm’’e yenilerek şehit düşen 8 asker, Erzincan'da düzenlenen törenden sonra, toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

  Tunceli'nin Nazimiye ve Bingöl'ün Yayladere ilçeleri arasındaki Alpekmez Köyü yakınlarında geçen pazar sabahı Tel Dağı'ndan kopan çığın altında kalan 1 üsteğmen ile 7 er şehit düşmüştü. Çığ altından 5 er yaralı olarak çıkarılırken, halen kar altında bulunan erler Murat Birlik, İrfan Kılıç, Bayram Top ve Hasan Öztürk'e dün de ulaşılamadı. Kar altından en son çıkarılan Aydınlı şehit er Gökhan Kurt'un cenazesi de, kötü hava koşulları nedeniyle Erzincan'daki cenaze törenine ulaştırılamadı.

  Çığ altından kurtarılan ve Erzincan'da tedavileri süren Uzman Çavuşlar İbrahim Çal, Ekrem Kaya, Onbaşı Abdi Hakverdi ile Erler Deniz Kaya ve Ergün Kaya'nın sağlık durumlarının iyi olduğu ve birkaç gün sonra hastaneden taburcu edilecekleri bildirildi.

  2 ER TOPRAĞA VERİLDİ Cenazeleri askeri uçakla Samsun Havalimanı'na getirilen şehit erler için tören düzenlendi. Terhisine 2 ay kala şehit olan Ahmet Yıldırım, memleketi Terme İlçesi'nin Şeyh Köyü'nde, terhisine 1 ay kala şehit düşen Kadir Kara ise Alaçam'ın Kapaklı Köyü'nde toprağa verildi. Şehitlerin cenazesinde PKK aleyhinde sloganlar atıldı.

  Çığ şehitlerine hazin tören

  Piyade Üsteğmen Ender Öğmen (Denizli), onbaşı Ünal Ocak (Bursa), Ömer Özdemir (Elazığ), erler Kadir Kara (Samsun), Bülent Yeniay (Manisa), Baykal Küçükgöçen (Adana), Ahmet Yıldırım (Samsun) için dün 3'üncü Ordu'ya bağlı Hava Meydan Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törene Vali Recep Yazıcıoğlu, Belediye Başkanı Talip Kaban, şehit askerlerin silah arkadaşları ile daire müdürleri katıldı. Törende konuşan 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, çığ kurbanlarının ‘‘Bu dağlar bizimdir, biz buradayız. Teröristler nerede?’’ parolasıyla operasyona başlayan özel birlikten olduğunu söyledi. Kurtarma çalışmalarını yerinde izlediğini hatırlatan Orgeneral Şenoğul, ‘‘Şehit düşen Mehmetçiğin yüzünde, sanki şehit olmaktan duyduğu mutluluk ifadesi vardı’’ dedi. Törenden sonra elverişsiz hava koşullara nedeniyle uçaklar kalkmazken, şehitlerin cenazeleri bir süre hangarlarda bekletildi. Daha sonra hava düzeldi ve şehitler, dün öğleden sonra uçaklarla toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı