GeriGündem 3 dilde ağıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 dilde ağıt

3 dilde ağıt
refid:18608730 ilişkili resim dosyası

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin, askeri konvoyun geçişi sırasında mayın patlatması sonucu şehit olan 3 asker, dün toprağa verildi.

Karamanlı şehit Türkçe, Şanlıurfalı şehit Arapça, Vanlı şehit ise Kürtçe ağıtlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Oğlumla son fotoğrafımı çekin

ŞEHİT er Mehmet Topraksüren (21), memleketi Şanlıurfa’da 5 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin cenazesi Eyyüp Peygamber Camisi’nde alkışlar ve terörü lanetleyen sloganlarla karşılandı. Vücutlarına Türk bayrağı saran anne Anzılha Topraksüren, ile şehidin 4’ü kız 7 kardeşi, tabuta kapanıp ağladı. Sık sık “Kurban olduğum Mehmet” deyip, Arapça ağıt yakan Anzılha Topraksürer, tabutun yanına geçerek gazetecilere ’Oğlum ile son bir fotoğrafımı çekin’ dedi. AK Parti Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, “Komutan biz de milletvekilleri olarak buradayız, söyleyin halk bilsin” dedi. Şanlıurfa Müftüsü Ramazan Tahiroğlu, PKK aleyhine slogan atılması üzerine, “Slogan atıp, şehidimizi incitmeyin” uyarısında bulundu.

TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

ŞANLIURFA ŞEHİDİNİ BÖYLE UĞURLADI / WEB TV

Şehit erin cenazesi 1 kilometre uzaklıktaki Harrankapı Mezarlığı’na kadar omuzlarda taşındı. Bu arada askerlerin nöbet tuttuğu tabutun önünde duran şehidin fotoğrafının bulunduğu çerçeve yere düşünce camı kırıldı. Çerçeve, camı değiştirilerek, yerine kondu.

Artık hem ana hem baba olacağım

ŞEHİT Jandarma Er Murat Başçı’nın (25), işçi emeklisi 2 çocuk babası Yüksel Başçı, “Çok zor bir durum. Başına gelmeyen bilemez. Bu mübarek günün hürmetine bitirsinler terörü” dedi. Şehit evini ziyaret eden Karaman Valisi Süleyman Kahraman’ın “Bizim insanımızın en çok istediği şey şehitlik makamıdır. Herkes şehitlik makamına eremez” sözleri üzerine anne Rabia Başçı, “Benim sizden bir istediğim, ricam var. Artık bu olanlara bir ‘dur’ deyin. Kuzular gide gide kayboluyor” diye konuştu. 2006’da evlendiklerini ve 7 aylık Ali Mirza adını verdikleri çocukları olduğunu belirten şehidin eşi 25 yaşındaki Fadime Başçı, operasyon sırasında aradığı eşinin kendisine “Sen uyu merak etme. Ben seni kaldırırım” diye mesajla yanıt verdiğini söyledi. Şehit Er Murat Başçı’nın Ahmet Keleşoğlu Camisi’ndeki cenaze töreni öncesi, kucağında 7 aylık torunu Ali Mirza ile tabutun başına gelen Yüksel Başçı, torununu tabutun üzerine koydu. Ali Mirza, babasının tabutunu okşamaya başlayınca, dedesi gözyaşlarını tutamadı. Fadime Başçı ise “Canım Murat’ım
gözün arkada kalmasın. Oğluma hem ana, hem baba olacağım” dedi.                 

İstanbul başıma yıkıldı

JANDARMA Er Abdülkadir Erdoğan’ın babası Gıyasettin Erdoğan, “Ciğerim yanıyor. Artık iki çocuğumun mezarının bulunduğu köyden başka bir yere gitmem. Gerekirse çadır kurar burada yaşarım” sözleriyle acısını dile getirdi. Erdoğan, 20 yıl önce ekonomik sıkıntılar nedeniyle Van’dan göç ederek Bursa’nın İnegöl İlçesi’ne bağlı Gedikpınar Köyü’ne yerleşmiş. Abdülkadir, ailenin kaybettiği ikinci evladı. Abdülkadir’in ağabeyi, 2007’de gölette boğulmuş. 5 erkek 2 kız çocuk annesi olan Yadigar Erdoğan da sakinleştirici ilaçlarla ayakta durabildi. Acılı anne,  Kürtçe ağıtlar yakıp Türkçe “Oğlumu verin bana” diye gözyaşı döktü. Yadigar Erdoğan, “Oğlumun ölüm haberini alınca İstanbul başıma yıkıldı. Her gün konuşuyorduk. ‘Anne bize taş atıyorlar’ diyordu” dedi.  Şehit er için önce İnegöl Fatih Camisi’nde tören düzenlendi. Törene şehit erin ailesi, yakınları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekilleri ile 5 bine yakın vatandaş katıldı. Cenaze namazının ardından şehit Abdülkadir Erdoğan’ın naaşı, top arabasına konularak Gedikpınar Köyü’ne götürüldü. Abdülkadir, 4 yıl önce ölen ağabeyi Recep Erdoğan’ın yanında toprağa verildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle