Gündem Haberleri

  3 bin 500 Türk bayramlaşmak için Suriye'ye geçti

  Mehmet ALİ BULUN/ NUSAYBİN(Mardin), (DHA)
  02.10.2008 - 16:27 | Son Güncelleme:

  3 bin 500 Türk vatandaşı akrabalarıyla bayramlaşmak için Suriye’ye geçti.

  TÜRKİYE ile Suriye arasında yapılan protokol uyarınca bu bayramda da sınır ötesi bayramlaşma yapıldı. Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki sınır kapısından 3 bin 500 kişi akrabalarıyla bayramlaşmak için Suriye'ye geçiş yaptı. Sınır kapısında geçişler nedeniyle düzenlenen törene bayramlaşmayı merak eden Çin'in Suriye Büyükelçisi Li Huaxin ile Büyükelçilik çalışanları da katıldı. Bazı kişiler Suriye'ye kız bakmaya giderken, bazısı nişan töreni için sınırı geçti.

  Sabah erken saatlerde Suriye'ye geçmek isteyenler Nusaybin Sınır Kapısı'na yığılırken, Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, Belediye Başkanı Mehmet Tanhan, Garnizon Komutanı Piyade Binbası Okan Altınay ve ilçe Emniyet Müdürü Hüseyin Bilgilioğlu, sınır kapısını geçerek, Kamışlı Kaymakamı Albay Abdulbasıt Abdullatif, Belediye Başkanı Süheyl Aziz ve üst düzey yöneticiler tarafından karşılandı. Bayramlaşma sonrası konuşan Kamışlı Kaymakamı Abdülbasıt Abdüllatif Türk vatandaşlarının 48 saatliğine ülkelerini ziyaret etmesi için bütün kolaylıkları sağladıklarını kaydetti. Abdüllatif, “Türk arkadaşlarıyla görüştüğümüz için bayramın değeri bizim çok büyük. İleride daha iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz. Bunun için çaba göstereceğiz” dedi.

  GAYRİMÜSLİMLER DE SURİYE'YE GİTTİ

  Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici istikrar kazanan bayram ziyaretlerinde bu yıl Türkiye'den 6 bin 300 vatandaşının Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşacağını söyledi. Gemici, şöyle konuştu:
  “Bayramın gerçek anlamdaki bayramlaşmaya dönüşmesi bizi son derece mutlu etti. İstikrarlı bir şekilde yapılan bu uygulamanın bundan sonra da devam etmesi, iki ülke arasındaki insani, kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilere katkıda bulunması bizim en büyük temennimizdir. Bu yılki bayramlaşmanın geçmiş yıllardaki bayramlaşmalardan farkı olarak gayri Müslim vatandaşlarımızın da kendi bayramlaşmalarına gitmeleridir. Bu uygulama hem Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik hukuk devleti olmasının bir göstergesi hem de dinler arası hoşgörü ve anlayışın güzel bir örneği olduğunu düşünüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle iki yerleşim yerinde yaşayan vatandaşların bu mutlu günlerini tekrar tebrik ediyorum.”

  ÇİN'İN SURİYE BÜYÜKELÇİSİ DE KATILDI

  Nusaybin ve Kamışlı sınır kapısında yapılan bayramlaşma törenine Çin’in Suriye Büyükelçisi Li Huaxin ve beraberindeki elçilik çalışanları da katıldı. Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici ile birlikte bayramlaşmaya katılan Çin Büyükelçisi Li Huaxin ve büyükelçi çalışanları bol fotoğraf çekti. İlk defa böyle bir bayram havasını gören Çin Büyükelçisi ve büyükelçilik çalışanları Türkiye'ye geçmek ve Mardin'i ziyaret etmek istedi, ancak Suriye yetkilileri izin vermedi. Büyükelçi Li Huaxin, “Televizyonlarda önceki yıllarda bayramlaşmayı görünce merak ettik ve bu yıl katılmaya karar verdik. Bayramlaşma için bu kadar insanın bir araya gelmesi çok güzel bir şey” dedi.

  Sınır kapısındaki resmi bayramlaşmadan sonra Türk vatandaşlarının Suriye'ye geçişlerine izin verildi. Suriye'ye gidenler akrabalarına vermek üzere yanlarında üzüm, ekmek, battaniye ve çeşitli gıda maddeleri götürdü. Bazı vatandaşlar 20-30 yıldan bu yana görmedikleri akrabalarıyla ilk kez bayramlaşacakları için sevinirken, gençlerin bir bölümü ‘görücü' usulü ile kız bakmaya, bazısı nişan takmak için Suriye’ye gideceklerini söyledi. Nusaybinli Mustafa Turan, 43 yıldan bu yana görmediği amca çocukları için Suriye’ye gideceğini ve ilk kez amcası çocuklarını göreceğini söyledi. Bayramın üçüncü günü 3 bin 500, yarın da 2 bin 800 kişi geçecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı