Gündem Haberleri

  3 bin 200 yıllık tarihi hataya soruşturma

  Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)
  27.05.2010 - 13:01 | Son Güncelleme:

  VAN Müzesi'nde 4 yıllık heykelin 3 bin 200 yıllık olarak tarihlenip sergilenmesi olayına Turizm İl Müdürlüğü el koydu. Turizm İl Müdürü Zeki Taştan, araştırmaların ardından hatanın kimden kaynaklandığının ortaya çıkacağını söyledi.

  Erciş İlçesi'nde 2006 yılında heykel sanatçısı Malik Bulut tarafından Erciş Belediyesi için yapılan ‘Anadolu Kadını' adı verilen heykel, bir evin bahçesinde bulunurken, ‘3 bin 200 yıllık orjinal tarihi eser' olarak tarihlenip müze yetkilileri tarafından el konuldu.

  Van Müzesi bahçesinde sergilenen heykelin, 4 yıllık olduğunun Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Sezer Cihaner Keser tarafından ortaya çıkarılması ardından, Van Turizm İl Müdürü Zeki Taştan soruşturma başlattı. Taştan, heykele el koyan ve 3 bin 200 yıllık olarak tarihlendiren müze yetkilileri hakkında soruşturma yapılacağını söyledi. Oluşturulacak bir kurulun yapacağı araştırmaların sonucunda hatayı yapanların ortaya çıkarılacağını belirten Müdür Taştan, gerekenin yapılacağını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı