Gündem Haberleri

  3 aylık Safiya’ya can vermek için ‘canını aldılar’

  Mesude Erşan
  12.01.2015 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Milyonda bir bebekte görülen anomaliyle doğan Safiya Bukmurzina, kalbine aynı anda yapılan 4 ayrı ameliyatla yaşama tutundu. Miniğin vücut ısısı 20 dereceye düşürüldü, sonra kanı boşaltıldı, bir çeşit ‘suni ölüm’ yaratıldı. Safiya şimdi eve dönüşe hazırlanıyor.

  Thanna Kussainova ile Mukhamedyar Bukmurzin’in ikinci çocuğu Safiya, 25 Temmuz’da dünyaya geldi. Yaşamının ilk günlerinde sorun görünmüyordu. Ta ki 2 aylık olana kadar.

  ÜLKESİNDE ÇARESİZDİ

  2 ay 7 günlükken, Kazakistan’daki doktorlar kalp ve damarlarında ciddi sorunlar bulunduğunu anladı. Safiya’nın ana sorununun adı “Trunkus arteriozus”du. Ayrıca kalbinde büyük bir delik vardı, iki olması gereken ana damarlar bir taneydi. Baş-boyun damarlarından biri yanlış yerdeydi, akciğer damarlarında anormallik vardı ve kalp kapağı da kan kaçırıyordu.
  Aileye bu sorunların halledileceği ameliyatın çok zor olduğu ve Kazakistan’da yapılamayacağı söylendi. Ailesine Safiya’nın ne kadar yaşayacağını söylenemiyordu. Annesi kaderine razı olmak yerine, yapılan tetkikleri, tahlil sonuçlarını Rusya, Almanya, Kore ve Türkiye’deki merkezlere yollamaya başladı. Amacı Safiya’yı ameliyat ettirmekti. Temasta bulunduğu kurumlardan Anadolu Sağlık Merkezi’ni tercih etti. Hastanenin Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı ve Kalp Sağlığı Koordinatörü Prof. Dr. Sertaç Çiçek ameliyatı yapabileceğini söyledi. 17 Ekim günü hastanenin gönderdiği ambulans uçakla 6 saatlik yolculukla Astana’dan hastaneye ulaştırıldı. Önce Astana’daki hastanede kataterden kaptığı enfeksiyon tedavi edildi.

  YENİDEN ‘İNŞA’ EDİLDİ

  Prof. Dr. Çiçek ve ekibi 4 ayrı bölümden oluşan ameliyatta ilk olarak tek olan damarı ayırarak iki ayrı ana damar haline getirdi. Daha sonra kalbin içindeki büyük delik kapatıldı. Miniğin vücut ısısı 20 dereceye kadar düşürüldü. Bütün kanı boşaltıldı. Çünkü beyin damarları da bu kesintili damarın içinden gidiyordu. Çok düşük kan akımıyla bir çeşit ‘suni ölüm’ yaratarak beyin damarları ve kesintili aort damarı bölgesi onarıldı. Sonra da kalbinin sağ tarafından akciğer damarlarına homogref denen insan dokusu kapaklı damar yerleştirildi. Kalbinde tek olan kapak kan kaçırıyordu, tam kapanmıyordu. O kapak da tamir edildi.

  Kalbi sağlıklı atıyor

  Anne Thanna Kussainova, “Safiya giderek iyileşiyor. Çok sağlıklı ve mutlu bir çocuk olarak büyümesini diliyorum. Bebeğim hayata olduğu, kalbi sağlıklı attığı için çok mutluyum. Herkese tekrar teşekkür ediyorum” diyor.

  Riski çok büyüktü ama yapılmalıydı

  Prof. Dr. Sertaç Çiçek, ‘mucize’ ameliyatı şöyle anlattı:
  “Trunkus arteriozus hastası bebeklerin yüzde 70-80’i, ameliyat olmazlarsa yaşamlarının ilk yılında hayatlarını kaybediyor. Ameliyatta ölüm riski %40-50’lerin üzerine çıkabiliyor. Safiya çok büyük bir ameliyat atlattı. Yaşam kalitesi artık iyi olacak. Ama bir ameliyat daha geçirmesi gerekecek. Çünkü kalbin içine kapaklı bir damar koyduk. Bu damarlar bebeklerle beraber büyümüyor. Bebek büyüdüğünde o kapak oraya küçük geleceği için, 4-5 yaşlarına geldiğinde yeni bir ameliyatla yeni bir kapak takılması gerekecek. Ama bu, atlattığı ameliyatın yanında çok büyük bir ameliyat değil.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı