Gündem Haberleri

  Engelliler Günü mesajları 3 Aralık gününü ihya ediyor

  Hürriyet Haber
  03.12.2017 - 12:09 | Son Güncelleme:

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü, bugün de farkındalık paylaşımlarıyla hatırlatıldı. Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilen Dünya Engelliler Günü'nde engelliler seslerini duyurmaya çalışırken; onlara destek olmaya çalışan ünlü isimler ve sosyal medya kullanıcıları da destek mesajlarında bulunuyor. Sosyal medyadan Engelliler Günü mesajları ve 3 Aralık'ın tarihçesi!

  Bugün Dünya Engelliler Günü. Engelliler bugüne kadar eylemlerle, yazıyla, sözle dile getirdikleri talepleri bir kez daha tekrarlıyor. Öte yandan pek çok vatandaş ve ünlü isim de onlara destek olmak amacıyla sosyal medya hesaplarından Engelliler Günü mesajları yayınlıyor. Peki bu özel ve anlamlı gün '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' nasıl ortaya çıktı?

  Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

  ENGELLİLERİN TALEPLERİ

  -Herkesle eşit haklara, fırsat ve olanaklara sahip yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz.
  -Nitelikli ve erişilebilir bir eğitim istiyoruz.
  -Haklara, hizmetlere ve bilgiye erişimin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz.
  -Herkes için tasarlanmış kentler, sokaklar, konutlar, toplu taşıma araçları, ürünler istiyoruz.
  -Toplumsal yaşamda, bilimde sanatta ve siyasette etkin olarak yer almak istiyoruz.
  -Temsil organlarında sadece engelli sorunları için değil ülke ve dünya sorunlarının çözümüne katkı sunabileceğimiz için de yer almak istiyoruz.
  -Her şeyden ücretsiz ve indirimli yararlanmak değil, ilave giderlerimizi karşılayacak düzenli bir engelli aylığı almak istiyoruz.

  SOSYAL MEDYADAN MESAJLAR

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü sosyal medyanın da en çok konuşulan konusu oldu. İşte en çok beğenilen ve paylaşılan Engelliler Günü mesajları!

  Aykut Alliş‏
  @aykutallis
  Onlara engel olan en çok da biziz. Onların ise yürekleri, düşleri her türlü engeli aşacak seviyede. Ve ben o kadar güzel bir mesleğe sahibim ki, onların düşlerini gerçekleştirmesine yardımcı oluyorum. Engelleri beraber aşacağız. #3AralıkDünyaEngellilerGünü

  Ata Benli‏Onaylanmış hesap
  @atabenli
  Engellileri anlaması gereken beyinler engelli olunca yaşamak çok daha zor oluyor maalesef. Görevimiz kolaylaştırmak olmalı zorlaştırmak değil. #3AralıkDünyaEngellilerGünü

  ATAKAN ÖZYURT‏ @atakannozyurt
  Hepimiz birer engelli adayıyız, Ne farklılık, Ne engel, Hayat, birlikte güzel..

  Tur Yıldız Biçer‏Onaylanmış hesap @turyildizbicer
  "Neye sahip olduğumuz değil, neyin keyfine varabildiğimizdir mutluluğu yaratan." #3AralikDünyaEngellilerGünü

  Tansu Yegen‏Onaylanmış hesap
  @TansuYegen
  Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelleri Kaldıralım. Unutmayalım, Unutturmayalım... İşitme engelli çocuklarımızı duymazdan gelmeyiniz.

  Şule Şirin‏ @sirinsulee
  Daha fazla
  Pencereden bakan dışarısını görür. Pencereye bakan ise camın kirini. @bentakao #3AralıkDünyaEngellilerGünü

  Nilgün Gürbüz‏ @nilgngrbz
  #3AralıkDünyaEngellilerGünü bugünü kutlamak değilde onları anlamak farkında olma günü olmalı engel yeterki kalplerde olmasın bütün engeller aşılmak içindir.

  Dr.Ravza KAVAKCI KAN‏Onaylanmış hesap @RavzaKavakci
  Engelli olmak bir kusur değildir. Asıl engel zihinlerde ve kalplerdedir. Sevgi, saygı, umut ve azimle tüm engeller aşılabilir. Gerçek “engelli” bu değerleri kaybedendir. Kimsenin insan haklarına engel olmadığımız engelsiz bir hayat ve dünya dileğiyle. #3AralıkDünyaEngellilerGünü

  Gülben Ergen‏Onaylanmış hesap @gulbenergen
  Yüreği, vicdanı, merhameti #engelli sağlam bedenli insanlar, fiziken engelli insanların merhametine ve insani vasıflarına erişemezler...

  özgür devrim‏ @ODewrim
  Fark yaratmak istiyorsanız onların farkında olmanız ve eksik gibi davranmamanız yeterli olacaktır. #3AralıkDünyaEngellilerGünü

  Serhat Akın‏ @serhatakin81
  Sevgi varsa engel yoktur. Yeter ki kalpte engel olmasın . Herkese iyi geceler

  Ayla‏ @07AylaC
  #3AralıkDünyaEngellilerGünü Engel bedende değil,empati kuramayan zihinlerdedir. Gülümse hayat gülümse

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı