Gündem Haberleri

  2'şer yıl hapis

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  28.04.2016 - 22:42 | Son Güncelleme:

  Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’in karikatürünün bulunduğu kapağını köşelerinde yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya, ‘Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan 2’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hâkim, cezada indirim yapmadı ve cezayı ertelemedi.

  İSTANBUL 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya katılmadı. Bazı müştekiler ile müşteki avukatları duruşmada hazır bulundu.

  Davaya katılma talebi kabul edilen avukat Alişen Kaynar, “Sanıklar tarafından pişmanlık bildirilmediğinden cezalandırılmalarını istiyorum” derken, avukat Ahmet Akif Demir ise sanıkların indirim uygulanmadan cezalandırılmasını istedi.

  BIÇAKLAYANI AFFETTİM...

  Müştekilerden Ali Keskin de “2003’de 6 kişi beni 7-8 yerimden bıçakladı. Onları affettim ama bunu asla affetmiyorum. Çünkü benim dini inançlarıma saldırdılar. En üst ceza ne ise cezalandırılmalarını istiyorum. Kişisel haklarıma saldırsalardı affederdim. Ama benim inançlarıma saldırdılar” diye konuştu. 

  KİN VE DÜŞMANLIK YOK

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeye Erdoğan, Esra Albayrak, damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı danışmanı Mustafa Varank’ın avukatı Hatice Özay “Şikâyetimiz devam ediyor” dedi.
  Karan ve Çetinkaya’nın avukatı Bülent Utku “Gazete ile dağıtılan ve Charlie Hebdo dergisinden alınmış 4 sayfalık seçkilerde çizilenler Müslümanlar değildir. Çizilenler silah taşıyan terör yanlılarıdır. Gazetede yayınlanmış karikatürlerin hiçbirisinde Müslümanlık vurgusu yoktur. Müvekkillerin gazetedeki köşelerinde yer verdikleri çizimde kin ve düşmanlık ifade eden hiçbir sözcük yoktur. Böyle şiddet içeren şiddeti tavsiye eden sözcükler olmadığı gibi, aksine şiddete karşı çıkan barışa, hoşgörüye çağrı yapan sözcükler mevcuttur” dedi.

  HÂKİM İNDİRİM YAPMADI

  Davayı karara bağlayan hâkim, sankılar Karan ve Çetinkaya’yı suçun işlenme şekli, suçun işlendiği zaman, işlendiği yer, suç konusunun önemi ve değeri, meydana gelen tehlikenin ağırlığını dikkate alarak, ‘Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan 2’şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Hâkim, Karan ve Çetinkaya’nın yargılama sürecinde gösterdikleri tavır, nedamet duymayan, dikte edici yaklaşımlarını gerekçe göstererek indirim uygulamadı. Sanıkların pişmanlık göstermeyen açıklamaları çerçevesinde tekrar suç işlemeyecekleri yolunda bir kanaat oluşmadığını belirten hâkim, cezayı ertelemedi.

  YARGITAY ONARSA 16 AY HAPİS YATACAKLAR

  HÂKİM, sanıklar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın rızası olmadığı gerekçesi ile hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin bir değerlendirme yapmadı. 2’şer yıllık hapis cezalarının Yargıtay’da onanması halinde Karan ve Çetinkaya’nın 16 ay hapis yatacağı belirtildi. Karan ve Çetinkaya “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan ise unsurları oluşmadığı gerekçesi ile beraat etti. Duruşma bittikten sonra adliye çıkışında bazı müştekiler tekbir getirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı